Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:121382
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 22.10.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Veido monēru valsti, pie tiem pieder ciānbaktērijas (zilaļģes) un tā saucamās īstās baktērijas (eibaktērijas).
Uzbūve. Skatīt citoloģijas materiālu par prokariotu šūnām.
Izmēri. Parasti nepārsniedz 10-15 µm. 1999. g. atklāts pagaidām lielākais pazīstamais prokariots sulfīdu oksidējoša Thiomargaritana namibiensis no Rietumāfrikas ezeru dūņām ar diametru ~750 μm.
Klasifikācija. Pēc formas baktērijas dala lodveida baktērijās (koki), nūjiņveida baktērijās (baciļi) un izliektajās (spirāliskajās) baktērijās (vibrioni, spirohetas un spirillas). Koki var izvietoties pa 1 (mikrokoki), pa 2 kopā (diplokoki), var savienoties pavedienos (streptokoki) vai neregulārās grupās (stafilokoki), veidot kolonijas (parasti apļveida), bet tās nekad nav daudzšūnu organismi. Baciļi spēj veidot sporas.
Baktērijas dala arī eibaktēriju un arheju (Archae) domēnos. Eibaktērijas ir augsnes, ūdens, simbiotiskās un patogēnās baktērijas, arhebaktērijas dzīvo ekstremālos apstākļos un bioķīmiski stipri atšķiras no eibaktērijām. Uzskata, ka vispirms izveidojās arheji un baktērijas, pēc tam no arhejiem izveidojās eikarioti.
Arheju vielmaiņa ir primitīva un mūsdienās unikāla. Lielākā daļa no tiem ir autotrofi hemotrofi, bet ne fotosintezējoši. Metanogēnie arheji dzīvo anaerobā vidē dumbrājos, dūkstājos un dzīvnieku zarnās, kur veido metānu (CH4) no H2 un CO2, vienlaikus veidojot ATF. Šo metānu sauc par biogāzi, tas izdalās atmosfērā un veicina siltumnīcas efektu. ~65% no CH4, kas ir atmosfērā, veidojuši arheji.
Halofilu eksistencei nepieciešama augsta sāļu koncentrācija (~12-15%), tie dzīvo Nāves jūrā, sālsezeros, pārsāļotās augsnēs.
Termoacidofili dzīvo ļoti karstās un skābās vietās, piemēram, karstajos avotos, geizeros, vulkānu apkaimē, okeānā, kur zem ūdens izplūst karstie avoti. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties