Projekts – tāds pasākums, kuram ir noteikts sākums un beigas un ko parasti veic, lai sasniegtu noteiktus mērķus atbilstoši noteiktajam laika grafikam, izmantojot noteiktus līdzekļus.
ISO 9000:200
Projekts – pasākums, ko raksturo nosacījumu vienreizīgums to kopumā, piem., izvirzītie mērķi – personāla, finansu, laika u.c. ierobežojumi, norobežošanās no citiem pasākumiem, projektam raksturīga organizētība.
Projekts – universāls process, kas sastāv no saskaņota un kontrolēta aktivitāšu kompleksa ar sākuma un beigu termiņu. Tas uzsākts, lai sasniegtu mērķus, pielāgojoties īpašām vajadzībām, ietverot laika un izmaksu resursus.
Galvenās projekta iezīmes
Formulēts mērķis;
Noteikts projekta ilgums ar sākumu un beigu termiņu;
Vairāku darbinieku vai dažādu nodaļu sadarbība;
Īpašas prasības attiecībā uz projekta kvalitāti, izmaksām un laiku
Projektu vadīšana no citām vadības disciplīnām atšķiras ar noteiktu termiņu un ierobežotu resursu apjomu.
Projektu vadīšanas mērķi:
Augstāka kvalitāte – kvalitāte nosaka to kādā līmenī jābūt projekta rezultātam, turklāt sākot no projekta sākuma līdz beigām jāpārbauda projekta atbilstība iepriekš noteiktajā normām;
Zemāka cena- pasūtītāji bieži dod priekšroku projektiem ar zemāku cenu. Projekta vadīšana palīdz ievērot plānošanas posmā sastādīto budžetu;
Īsāka norise – katram projekta gaitā veicamajam uzdevumam ir noteikts ilgums, kas kopā veido projekta ilgumu. Svarīgi ievērot noteiktos termiņus.
Optimāla kvalitātes, izmaksu un laika attiecība – šie ir 3 galvenie projekta parametri. Vadīšanas uzdevums ir noskaidrot, kurš no parametriem ir primārais.
Izmanto trijstūra metodi, kur katrā trijstūra virsotnē ir pa kvalitātei un ptam tā iekšpusē jāatrodas iespējami tuvāk centram.
Projektu klasifikācija – nav vienas noteiktas.
1. Pēc uzsākšanas (identifikācijas) posma īpatnībām:
Attīstības (radošie)
Īstenošanas (tehniskie)
Attīstības – paredzēti uzņēmuma vai iestādes darbības pilnveidošanai vai attīstībai. Šo projektu mērķi bieži vien nav konkrēti formulēti un bieži nav zināmas darbības šo mērķu sasniegšanai. Salīdzinoši ilgs identifikācijas posms, ļoti bieži eksperimentāls raksturs. Attīstības projekta plāni parasti ir vispārīgi, nav sīki detalizēti. Vadās pēc aptuveniem darba ilgumiem un sasniegtajiem starprezultātiem, līdz ar to raksturīga pakāpeniska plānošana. Gala rezultāts konkretizējas laika gaitā, tāpēc grūtāk plānot, izmērīt un novērtēt. Galvenie riska faktori saistīti
ar cilvēkiem – …