Pie kvalitātes vadības sistēmām pieder arī standarts QS 9000, kas attiecas tikai uz autorūpniecības uzņēmumiem un piegādātājiem. Savukārt standartu TickIT ievieš tikai programmētāji. Varētu minēt vēl vairākus specifiskus standartus dažādās saimniecības jomās, taču kā bāzes standarts visiem ir kvalitātes vadības sistēmas standarts ISO 9000.
Arī EFQM izcilības modeli izmanto, ieviešot kvalitātes vadības sistēmu, jo tas papildus dod iespēju uzņēmumam pašam sevi novērtēt, atrast vājās vietas un tās attīstīt. Parasti uzņēmums ievieš ISO 9000 un pēc tam EFQM izcilības modeli, bet tas nav obligāti. Var arī sākt no otras puses.
Cits standarts — ISO 14000 — attiecas uz vides pārvaldības sistēmām un piemērojams uzņēmumiem, kuru darbība var radīt draudus apkārtējai videi — ar trokšņiem, izmešiem, zemes un ūdeņu piesārņojumiem. Šis standarts ir mazāk būtisks tirgotājiem, bet ļoti svarīgs ražotājiem un videi bīstamo vielu transportētājiem, piemēram, degvielas tranzītkompānijām. Standarta prasības ļauj piesārņojumu un citu kaitīgo ietekmi samazināt līdz minimumam, padarot ražošanu un produktu draudzīgu videi.
Savs standarts — OHSAS 18000 — ir arī darba drošības un arodveselības vadības sistēmām. Tas piemērojams ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem, kuru darbība var radīt risku strādājošajiem. Nav runa tikai par veselībai bīstamām ražotnēm, jo arodslimības skar visu nozaru pārstāvjus, tostarp banku darbiniekus un datorspeciālistus. OHSAS 18000 standarta uzdevums ir konstatēt riska faktorus un izveidot vadības sistēmu, kas iespēju robežās risku mazinātu vai novērstu pavisam.
Šis standarts likts pamatā arī Latvijas darba drošības normatīvajiem aktiem. Atbilstoša sertifikāta iegūšana dod pārliecību, ka visas likuma prasības ir izpildītas.5
…