Cilvēkam, kas nekad nav interesējies par politiku, varētu rasties jautājums, kas tad īsti ir politiska partija. Jautājumā par ,,partijas“ tapšanu pastāv vairākas koncepcijas. Pat zinātniekiem, kuri nodarbojas ar partiju pētniecību, ir grūti vienoties par kopēju partijas definīciju.
Ja pētām izejas punktus, piemēram, vārda ,,partija” etimoloģiju, tad noskaidrojam, ka latīņu valodā vārds pars nozīmē- daļa, kaut kā lielāka sastāvdaļa. Vēsturē zināmās pirmās partijas veidojās Senajā Grieķijā. Tās bija skaitliski nelielas un bez noteiktas organizatoriskas uzbūves. Tā, piemēram, Cicerons runāja par ,,frakcijām” vai ,,partijām” atšķirībā no ,,amičitijas”- dižciltīgu, labu draugu savienības.
Tomēr šodien sapratne par šo jēdzienu ir mainījusies. Jā, varētu teikt, ka politiskās partijas valstī joprojām ir daļa no valsts, daļa no visām tām cilvēciskajām būtnēm, kas dzīvo, strādā, rada, sapņo, veido savu dzīvi dotajā teritorijā, kā arī interesējas par savas un citu valstu drošību, labklājību, attīstību, virzību uz progresu mūsu planētā, bet varbūt tālāk arī Visumā.
Ievērojot politisko partiju nozīmīgo vietu sabiedrības politiskajā dzīvē, to reālo stāvokli un funkcijas, ir pilnīgi likumsakarīga interese par politiskajām partijām, jo mūsdienu civilizētā sabiedrība pagaidām neko labāku un racionālāku nav izdomājusi. Politiskās partijas ir galvenā pārstāvnieciskā un leģitīmā saikne starp pilsoņiem un valsti. Politisko partiju darbībā tiek izstrādāti pieņemami sabiedriskās attīstības rezultāti un realizētas nacionālās intereses. Partijas ir galvenie politiskie aktieri valdību veidošanā un saglabāšanā. Vairāk nekā pirms pusgadsimta E. Šatšneiders(1892 – 1971) atzina, ka mūsdienu demokrātiju nav iespējams saglabāt bez politiskajām partijām. Politiskajām partijām ir centrālā vieta mūsdienu koncepcijās par demokrātisko procesu.…