Ir divi pieņēmumi, kas iezīmē partiju līdzdalību politikā. Pirmais no tiem ir tāds, ka demokrātijas būtība ir nevis pildīt svarīgākos valdības uzdevumus, bet gan būt kontrolei pār visu valdību. Tāda nācija kā ASV ir daudz par lielu un tās valdība ir pārāk sarežģīta, lai iedzīvotāji varētu vispārīgi tikt iesaistīti tās lēmumu pieņemšanas procesos. Tomēr šis fakts neapstiprina to, ka par valdību nav kontroles. Valdības darbības virziens var tikt kontrolēts tik ilgi, kamēr cilvēki būs informēti par sabiedriskajām lietām, notikumiem. Partijas šajā skatījumā kļūst par instrumentu, caur kuru sabiedrība, precīzāk, sabiedrības vairākums, var izlemt, kurš vadīs valdību un ar kādiem mērķiem.
Otrs princips jeb pieņēmums nodrošina to, ka sabiedrībai tiek dota izvēla caur konkurenci starp partijām, kuras nes atbildību par valdības darbu. Šāda uzticības cienīga partijas sistēma dod 3 guvumus: 1) cilvēkiem ir iespēja izvēlēties efektīvāko programmu un galvenos darbības virzienus; 2) tā palīdz aktivizēt cilvēku domāšanu un viedokļus; 3) sistēma palielina populāras kontroles perspektīvas, kad kolektīvo atbildību uzņemas kāda organizēta grupa, partija.
Mūsdienu demokrātijā atbildīgo partiju sistēmas sasniegums ir tāds, ka tā pieprasa vairāk nekā tikai sabiedrības un partiju līderu nodomus. Tā pieprasa plašu un jēgpilnu politisko līdzdalību ar izaugsmes spējīgiem partiju biedriem, demokrātisko partiju procesiem un atbildīgiem līderiem. Protams, uzdevums attīstīt un spēcināt partiju spējas un radošu līdzdalību nav viegls darbs ir nepieciešams partiju hierarhijas pamats.
…