Kas ir politiskā līdzdalība?
Politiskie procesi ir daudzpusīgi un tajos piedalās daudzi dalībnieki. Katrs esam vērojuši, kā spēlē simfoniskais orķestris. Tajā ir daudz atšķirīgu instrumentu, vēl atšķirīgāki ir paši spēlētāji. Katrai instrumentu grupai ir sava partitūra. Dažbrīd spēlē visi instrumenti, brīžam kāds ietur pauzi. Muzikants uzmanīgi seko notīm, un vajadzīgajā brīdī ieskanas arī viņa instruments. Katrā orķestrī ir diriģents, un kāds spēlē pirmo vijoli. Kopā sanāk harmonisks skanējums. Pat viena instrumenta trūkums var sabojāt visu skaņdarbu.
Sabiedrības politiskā dzīve arī līdzinās lielam orķestrim. Arī te ir daudz atšķirīgu "spēlētāju" ar dažādām interesēm, tikai nevienam priekšā nav nolikta partitūra (tā ir jāraksta un jāspēlē pašam), un ne visi klausa diriģentam. Demokrātiska sabiedrība paredz pilsoņu aktīvu iesaistīšanos un līdzdalību politikā. Kādi politiskās līdzdalības instrumenti ir mūsu rīcībā? Kad un kā tie jālieto? Kad ieturēt pauzi, bet kad aktīvi iesaistīties politikā?
POLITISKĀS LĪDZDALĪBAS JĒDZIENS
1988. gada jūnijā aizsākās Latvijas nacionālās neatkarības kustība (LNNK), kuras mērķis bija atgūt Latvijas neatkarību. 7.-8. oktobrī Rīgā sapulcējās tautas pārstāvji un izveidoja Latvijas Tautas fronti (LTF). 1990. gada 18. martā LTF guva uzvaru Latvijas PSR Augstākās Padomes vēlēšanās, un 1990. gada 4. maijā tika pieņemta Neatkarības deklarācija.…