1.Policijas darbinieka tiesības lietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus
Likuma „Par policiju” 13.pants nosaka policijas darbinieku tiesības pielietot fizisko spēku, speciālos līdzekļus, speciālos transportlīdzekļus un izmantot dienesta suņus. Tajā ir noteikti speciālo līdzekļu veidi, tomēr uzskaitījums nav pilnīgs, turklāt pašreiz likumā „Par policiju” nav paredzēta kārtība, kādā policijas darbinieki lieto speciālos līdzekļus (minētais ir būtisks, jo to pielietošana skar trešās personas), tādēļ bija nepieciešams izstrādāt minētā likuma grozījumus.
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par policiju”” (nr.411/Lp9), paredz svītrot likumā „Par policiju” speciālo līdzekļu veidus, kā arī nosaka deleģējumu Ministru kabinetam noteikt speciālo līdzekļu veidus un lietošanas kārtību. Speciālo līzdekļu uzskaitījums Ministru kabineta līmenī pamatojams ar to, ka to veidi var mainīties, nākot klāt jauniem speciāliem līdzekļiem. Turklāt likuma līmenī ir dota speciālo līdzekļu definīcija, saskaņā ar kuru Ministru kabinets būtu tiesīgs noteikt konkrēto speciālo līdzekļu uzskaitījumu un nebūtu jānoslogo likums. Pēc likumprojekta pieņemšanas būs nepieciešams izdot Ministru kabineta noteikumus par speciālo līdzekļu veidiem un lietošanas kārtību.
2007.gada 25.oktobrī Saeima otrajā lasījumā atbalstīja toreizējā iekšlietu ministra Ivara Godmaņa priekšlikumu un noteica izteikt iepriekš minēto pantu jaunā redakcijā, svītrojot speciālo līdzekļu veidus un deleģējot Ministru kabinetam noteikt speciālo līdzekļu veidus un to lietošanas kārtību, kā arī kārtību, kādā personas tiek ievietotas un turētas pagaidu turēšanas vietā (telpā), un prasības šādu vietu (telpu) iekārtošanai.
Šobrīd likuma „Par policiju” 13.pants nosaka, ka policijas darbiniekam ir tiesības lietot fizisku spēku, speciālos cīņas paņēmienus, roku dzelžus, sasiešanas līdzekļus, stekus, asaras izraisošas vielas, speciālas krāsvielas, psiholoģiskas iedarbības gaismas un skaņu ierīces, ierīces likumpārkāpēju ieņemto telpu atvēršanai, šķēršļu sagraušanas un transporta piespiedu apstādināšanas līdzekļus, ūdensmetējus, bruņumašīnas, helikopterus un citus speciālos transportlīdzekļus, kā arī dienesta suņus un zirgus, ja tas nepieciešams, lai:
1) atvairītu uzbrukumu personām, policijas darbiniekiem, citiem iekšlietu iestāžu darbiniekiem un personām, kas pilda dienesta pienākumus sabiedrības drošības garantēšanā un cīņā pret noziedzību;
2) atvairītu uzbrukumu ēkām, telpām, celtnēm un transportlīdzekļiem neatkarīgi no to piederības vai atbrīvotu apbruņotu personu ieņemtos objektus;
3) atbrīvotu ķīlniekus;
4) novērstu masu nekārtības un sabiedriskās kārtības grupveida pārkāpumus;
5) aizturētu un nogādātu policijas iestādē vai citās dienesta telpās likumpārkāpējus, kā arī konvojēšanas un uzturēšanas laikā savaldītu aizturētās un apcietinātās personas un notiesātos, ja tās nepakļaujas vai pretojas policijas darbiniekiem vai ir pamats uzskatīt, ka tās var bēgt vai nodarīt kaitējumu apkārtējiem cilvēkiem vai sev;
6) pārtrauktu ļaunprātīgu nepakļaušanos likumīgām prasībām, kuras izvirza policijas darbinieki vai citas personas, pildot dienesta pienākumus sabiedriskās kārtības garantēšanā vai cīņā pret noziedzību.
…
1.Policijas darbinieka tiesības lietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus; 2.Personāla atlase dienestam Valsts policijā; 3.Policija un sabiedrības ideāli; 4.Policijas funkcijas un Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas realizācija: galvenās problēmas un darbības virzieni u.c.
- Atkārtojuma jautājumi studiju kursā "Policijas tiesības"
- Policijas tiesības
- Saistību tiesības
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Atkārtojuma jautājumi studiju kursā "Policijas tiesības"
Konspekts augstskolai13
-
Saistību tiesības
Konspekts augstskolai20
-
Konstitucionālās tiesības
Konspekts augstskolai2
-
Mantojuma tiesības. Špikeri
Konspekts augstskolai18
-
Pašvaldību tiesības
Konspekts augstskolai9