Plānošana – organizācijas mērķu noteikšana un to sasniegšanas stratēģiskās, taktiskās un operatīvās darbības izstrāde.
Neformālā plānošana – pamatā ir menedžera intuīcija bez stingras metožu izmantošanas;
Formālā plānošana – pamatā ir rūpīga situācijas izpēte un lēmumu pieņemšana pēc metodes.
Efektīva plānošana samazina laiku, kas nepieciešams lēmumu pieņemšanai.
Formālās plānošanas priekšrocības ir:
Organizācijas vietas un lomas apzināšanās, nodomu noteikšana un galveno mērķu skaidra formulēšana (runa ir par to, kā noteikt mērķtirgu un apmierināt visas pircēju vajadzības).
Specifiskas mērķu sistēmas veidošana un noteikšana (neformulēti mērķi nevar tikt novesti līdz darbinieku apziņai, tie nevar kalpot arī lēmumu pieņemšanai).
Iekšējās un ārējās vides ietekmējošo faktoru izpratne (nepieciešama, lai varētu paredzēt iespējamos draudus firmas biznesam un tos laikus novērst vai pārvarēt; labvēlīgi faktori jāizmanto firmas labā).
Darbības alternatīvu novērtēšana un izvēle (dod iespēju atrast labāko variantu, atbilstošu firmas interesēm).
Organizācijas plānošanā mērķiem ir svarīga loma. Mērķi ir organizācijas darbības virzienu orientieri, jo palīdz darbiniekiem saprast to nozīmīgumu. Tie ir organizācijas darbības plāna sastādīšanas un izpildes kontroles pamats, cilvēka motivēšanas līdzeklis, jo mērķu sasniegšanu var saistīt ar atalgojumu. Efektīva darba vērtēšana ir kontroles sistēmas izveides pamats.
Mērķi savā starpā atšķiras pēc hierarhijas, pēc funkcijām un pēc īstenošanas laika.
Pēc hierarhijas mērķus iedala:
misija – organizācijas vispārējais mērķis, fundamentālu nodomu apgalvojums. Pārējie mērķi veidojas, lai realizētu šo misiju.…