Vienkāršākair piesātināto ogļūdeņražu – alkānu pārstāvis, kā arī vispār vienkāršākais organiskais savienojums ir metāns CH4. Metānu sauc arī par purva gāzi, jo tas dabā veidojas purvos, muklājos, dūņainos ezeros, augu atliekām sadaloties baktēriju iedarbībā (bez skābekļa klātbūtnes). Interesanti atzīmēt, ka līdzīga reakcija var norisināties atī dažu dzīvnieku, piemēram, govju, gremošanas traktā. Metāns bieži rodaas arī ogļraktuvēs, kur tas ir sprādzienbīstams, jo var veidot eksplozīvus maisījumus ar gaisa skābekli.
Metāns ir dabasgāze galvenā sastāvdaļa. Nelielos daudzumos dabasgāzes sastāvā ietilpst etāns C2H6, propāns C3H8 un butāns C4H10. Propāns un butāns vairāk pazīstams kā sašķidrinātā (balonu) gāze. Alkāni (to sastāvā ir ogļūdeņraži ar 5 līdz 10 oglekļa atomiem molekulā) ietilpst benzīna un dīzeļdegvielas sastāvā.
Alkāni ir ogļūdeņraži, kuru molekulās ir tikai vienkāršās saites un kuru homologu rindas vipārīgā formula ir CnH2n+2.
Alkānus sauc arī par piesātinātajiem ogļūdeņražiem jeb parafīniem.
Ikdienā par parafīnu sauc cieto alkānu maisījumu, ko izmanto sveču, vaska papīra izgatavošanā, medicīnā kompresēm, mājsaimniecībā un citur.
Tātas, ja zināma homologu rindas vispārīgā formula, var uzrakstīt katra atsevīšķa rindas locekļa molekulformulu. Ievērojot vienkāršākos IUPAC ieteikumus vielu nosaukšanai, var uzrakstīt šo savienojumu nosaukumus.
…