Pludmale ir krasta veidojums, kas iezīmē krasta līniju un kuru parasti veido viegli izskalojami nogulumieži (smiltis, grants, oļi) un gliemežnīcas. Pludmale ir tieši pakļauta regulārai piekrastes straumju, viļņu un vēja ietekmei. Tā ir sauszemes daļa, kas sākas no jūras ūdens minimālā līmeņa un beidzas ar maksimāliem līmeņiem (vētru laikā) (Latvijas jūras kastu monitorings, 1993; Veinbergs, 1997). Pludmali tautā sauc par liedagu – jūras malu, kas applūst.
Kāpas ir vēja sanesti smilšu pauguri. Kāpas veidojas tajās vietās, kur ir pietiekošs smilšu materiāls, zems gruntsūdens līmenis, pastāvīgi valdošie vēji un skrajš augājs. Visbiežāk un straujāk kāpas veidojas, ja vēja pārvietoto smilšu ceļā ir kāds šķērslis – reljefa izcilnis, augi,zari u.c. (Āboltiņš, 1995; Prof. G.Eberharda lekciju materiāls).
Primārās kāpas ir vistuvāk jūrai esošās kāpas, kuras parasti jūras pusē robežojas ar pludmali un kuru veidošanās ir tieši atkarīga no smilšu materiāla daudzuma pludmalē. Primārajās kāpās izšķir embrionālās kāpas un priekškāpas.…