Visi pērtiķi - gan Dienvidamerikas džungļu akrobāti, gan spēcīgie Āfrikas savannu iemītnieki – ir fascinējoši dzīvnieki. Viņu sabiedriskā uzvedība līdz galam vēl nav iepazīta.Tropos dzīvo daudzas pērtiķu sugas, kas ir atšķirīga lieluma un dažādās krāsās.Nevienā citā zīdītāju grupā nav sugu,kurām āda būtu zilā,violetā vai zaļā krāsā.Zinātnieki joprojām meklē pērtiķu un cilvēku kopīgu priekšteci.Iespējams,ka tas bija līdzīgs mūsdienu lemūriem.
Divas pamatgrupas
Pērtiķi izceļas ar ķermeņa lieluma daudzveidību: mandrils sver vairāk nekā 30 kg un ir 80 cm garš, bet pundurkalitriks pilnībā ietilpst cilvēka saujā un sver tikai 125 gramus.Ne giboni, ne cilvēkpērtiķi vairs netiek pieskaitīti pērtiķiem, bet izdalīti atsevišķā grupā.Gibona klasificēšana joprojām ir atklāts jautājums.
Pērtiķi (Simiae) iedalās divās grupās: Jaunās pasaules pērtiķi jeb platdegunpērtiķi (Ceboidea) un Vecās pasaules pērtiķi jeb šaurdegunpērtiķi (Cercopithecoidea).Pirmajā grupā ir Centrālamerikas un Dienvidamerikas kalitriki un kapucīnpērtiķi.Šaurdegunpērtiķi apdzīvo siltos Āzijas un Āfrikas reģionus.Aptuveni 80 sugu vidū ir,piemēram, paviāni,mandrili,makaki,mangabi,kā arī augēdāji kolobusi jeb guerezas un languri.
…