Bērna piedzimšana katras sievietes dzīvē ir viens no satraucošākajiem un skaistākajiem mirkļiem, taču gaidīšanas laiks un pirmās pēcdzemdību dienas var būt arī stresa un dažādu pārdzīvojumu pārpilnas.
Liekas, emociju ir tik daudz, ka nemaz nespējam tās visas uztvert un pilnvērtīgi izjust, galu galā viss pozitīvais un negatīvais ir sajaucies vienā katliņa, un tūlīt plūdīs pāri, radot neizprotamu asaru straumi...
Sievietes organismā grūtniecības un pēcdzemdību periodā notiek daudz un dažādas fiziskas un emocionālas pārmaiņas, kas savukārt jaunajai māmiņai var likt justies satrauktai, nomāktai, skumjai un varbūt nedaudz pat apjukušai. Parādās neizskaidrojama baiļu, nemiera un vientulības sajūta. Dažām sievietēm šīs sajūtas ātri vien izzūd, taču dažas, pārdzīvo tā saucamo pēcdzemdību depresiju, ar kuru ne vienmēr ir iespējams tikt galā pašai un nereti ir jālūdz citu palīdzība.
Ārsti iedala piecu veidu pēcdzemdību garastāvokļa jeb noskaņas traucējumus:
• Pēcdzemdību skumjas
• Pēcdzemdību depresija
• Obsesīvi kompulsīvi traucējumi
• Panikas lēkmes
• Pēcdzemdību psihoze
Saskaņā ar statistikas datiem, katra piektā dzemdējusī sieviete cieš no dažādas intensitātes depresijas. Parasti tā ilgst apmēram divus mēnešus pēc dzemdībām, tomēr reizēm ievelkas pat uz gadiem. Taču, saskaroties ar šo problēmu, nav nepieciešams tūdaļ krist panikā; savlaicīgi atpazīts, minētais depresijas veids gluži labi ir ārstējams.