Sajūtas ir cilvēka iekšējās un apkārtējās pasaules atspoguļojums, kas rodas, stimuliem tieši iedarbojoties uz sajūtu orgāniem.
Sajūta ir ārējai vai iekšējai pasaulei piemītošo īpašību atspoguļojums, tām tieši iedarbojoties uz sajūtu orgāniem. Lai rastos sajūta nepieciešams fizisks kairinātājs (skaņa, ēteriska viela, gaismas viļņu svārstības). Sajūtas nodrošina analizators, kas sastāv no perifērā orgāna (acis, ausis, āda u.c.) un vadītājceļeim (nervi).
Atbilstoši sajūtu orgāniem izšķir redzes, dzirdes, taustes, garšas un ožas sajūtas. Spēja sajust piemīt visām dzīvām būtnēm, kam ir nervu sistēma. Atšķiras tikai tas ko sajūt katra būtne. Vieniem dzīvniekiem labāk attīstīta oža, citiem – dzirde, tāpēc viņu psihiskā realitāte ir vairāk piesātināta ar smaržām un skaņām. Katrai sugai vislabāk ir attīstīti sajūtu orgāni, kas palīdz izdzīvot.
Manas sajūtas.
Man ir labi attīstīta oža un tauste. Šīs maņas man palīdz dažādās dzīves situācijas, bet dažreiz arī traucē. Piemēram, labi sajūtot smaržas bieži vien nākas sajust arī ne tās patīkamākās. Un pieskaroties kaut kam nepatīkamam tā sajūta saglabājas diezgan ilgi. Es gan gribētu labāku redzi, jo tas ir daudz noderīgāk nekā oža.…