5. Kādi darba aizsardzības pasākumi tiek veikti darba vietā, kuru mērķis ir izveidot drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi, kā arī novērstu nelaimes gadījumus darbā un arodslimības- nosaukt un raksturot vienu no tiem. (10punkti)
Darba aizsardzības pasākumi — preventīvi tiesiski, saimnieciski, sociāli, tehniski un organizatoriski pasākumi.
• organizatoriskie pasākumi (piemēram, darba laika un atpūtas paužu izmaiņas, izmaiņas darba organizācijā, kustību maršrutos, nodarbināto papildu apmācība u. c.);
• tehniskie pasākumi (uzlabojumi iekārtu drošībai, drošības zīmju un brīdinājumu izvietošana, labāku individuālās aizsardzības līdzekļu nodrošināšana u. c.);
Darba devējam, saskaņā ar Darba aizsardzības likumu, ir pienākums aizsargāt un rūpēties par darbinieka veselību un drošību darbavietā. Darbiniekiem ir tiesības uz tādu darbu un darba vidi, kas ir droša un bez darba vides riskiem.
Darba devējam ir pienākums nodrošināt darbiniekam darba un veselības drošību tai skaitā īstenojot un ieviešot aizsardzību no arodslimībām; sniedzot informāciju par nodarbināto instruktāžu un apmācību darba aizsardzības jomā; un veidojot darba aizsardzības organizatoriskās struktūras un nosakot to mērķus. Darba devējam ir pienākums veikt darba vides riska novērtēšanu; pieņemt attiecīgos mērus, lai izvairītos no darba vides riska; novērš darba vides riska cēloņus; darbu pielāgo indivīdam, galvenokārt darbavietas iekārtojuma, darba aprīkojuma, kā arī darba un ražošanas metožu izvēles ziņā, un mazinātu tā negatīvo ietekmi uz veselību.
…