Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
5,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:795541
 
Vērtējums:
Publicēts: 09.01.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
2.  Glikolīze   
3.  Citronskābes cikls   
4.  Oksidatīvā fosforilēšana jeb elpošanas ķēde   
5.  Glikogēna vielmaiņa   
  Pentozes fosfāta ceļš + Glikoneoģenēze   
  Taukskābju vielmaiņa   
  Taukskābju beta oksidēšana   
9.  Aminoskābju vielmaiņa   
  Urīnvielas cikls + Fenilketonūrija   
  Dažas vielmaiņas iedzimtas patoloģijas   
Darba fragmentsAizvērt

OKSIDATĪVĀ FOSFORILĒŠANA JEB ELPOŠANAS ĶĒDE

ATF sintēze oksidēšanas-fosforilēšanas procesā ir saistīta ar elektronu plūsmu no NADH (vai FADH2) uz skābekli O2 cauri mitohondriju iekšējai membrānai. Elektronu virzība caur trim transmembrānu kompleksiem noved pie protonu izsūknēšanas ārā no mitohondriju matriksa; tā arī veidojas membrānas elektriskais potenciāls. Membrānā ievietots fermentu komplekss, ieskaitot arī specifisku kanālu; to sauc arī par H+-ATFzi. Kad protoni plūst pa kanālu atpakaļ, kompleksā sintezējas ATF. No bioenerģētikas viedokļa, protonu gradienta enerģija pārvēršas fosfātsaites ķīmiskā enerģijā.
Kā elektronu pārnesēji šajā elpošanas ķēdē darbojas flavīni, Fe-S kompleksi, hinoni, citohroma hēma grupas, vara joni. [Vairums no proteīniem ir fiksēti jeb nostiprināti membrānā, process virzās efektīvi pateicoties mazmolekulāro vielu mobilitātei] Elektroni no NADH tiek pārnesti uz flavīnu – NADH-reduktāzes prostētisko grupu. Šīs reduktāzes aktīvajā centrā ir Fe-S kompleksi. Elektroni pāriet tālāk uz hinonu un pārvērš to reducētā formā QH2. [Hinonu grupas galvenā viela enerģijas ražošanai eikariotu šūnāsir koenzīms Q10]. Šī mobilā hidrofobā viela pārnes elektronus tālāk uz citohromreduktāzi (arī šis ferments satur Fe-S centrus). Tagad reducējas citohroms c – ūdenī šķīstošs membrānproteīns. Citohroms c arī ir mobila viela un pārvietojas uz citohromoksidāzi. Šis fermentu komplekss satur gan vara, gan dzelzs jonus, gan citohromus a. Te mobilie elektroni nokļūst pie skābekļa. Skābeklis ir galējais elektronu akceptors un [kopā ar visuresošiem H+] pārvēršas ūdenī.
Elektronu kustība caur katru no trim fermentu kompleksiem nozīmē protonu izpumpēšanu no matriksa uz citozola telpu. Protonvirzošais spēks veidojas no pH-gradienta (citozola puse skābāka) un membrānas elektriskā potenciāla (citozola puse pozitīva). Sekojošā protonu koncentrācijas izlīdzināšanās - plūsma atpakaļ uz matriksu, arī virza ATF sintēzi. Sintezējošais fermentu komplekss sastāv no hidrofobas komponentes F0 (virza protonus caur membrānu) un hidrofilas F1 , kas katalizē ATF sintēzi pēc kārtas trīs aktīvos centros. Sākumā ATF ir cieši saistīts pie fermenta, tad protonu plūsma to atbrīvo.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −8,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1248196
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties