Organizācijas psiholoģija ir lietišķās psiholoģijas nozare, kas pēta cilvēku izturēšanos organizācijās, personāla atlases un izvietošanas, organizācijas pilnveidošanas psiholoģiskos jautājumus. Organizāciju psiholoģija, kas balstās uz sistēmisko pieeju organizācijām, ietver lielu daļu no jautājumiem, kurus risina darba un vadības psiholoģija, un tādā ziņā ir plašāka par tām. Pētījuma mērķi- uzņēmuma komunikāciju sistēma (no tās izriet lojalitāte), attieksmi pret uzņēmumu. Organizāciju psiholoģija tradicionāli pētī darba drupas. Organizācijas uzvedības analīzes līmeņi – procesi organizācijā (struktūra, karjeras iespējas, organizāciju kultūra un reputācija); procesi grupā (komandas procesi, grupas dinamika, konflikti, līderis, līderība); indivīds organizācijā (uzvedība, izziņa, personība un uztvere, vērības, ētika, emocijas, motivācija, stresa vadība). Pētījuma metodes- kvalitatīvās (intervijas, fokusgrupas, novērojumi); kvantitatīvās (anketēšana, aptaujas). Pētījumu mērķi dažādos laikos ir atšķīrušies- piemēram, 20.gs.sākumā Teilors un Feijols pētīja darbinieku uzmanības un koncentrēšanās spējas, atmiņas apjomu, kustību koordināciju un dažu domāšanas īpašību noteikšanu. Piecdesmito gadu beigās sāka pētīt personības izaugsmes perspektīvas darbā.
Organizāciju uzvedības pētījumi ļauj noteikt cilvēku darbības efektivitātes paaugstināšanas iespējas.
Organizāciju uzvedības analīzi iedala 3 līmeņos
1)Indivīds organizācijā - (uzvedība un izziņa; personības uztvere, vērtība, ētika, emocijas, motivācija, stresa vadība)
2)Procesi grupā – (grupas dinamika, lēmumu pieņemšana, komandas veidošana, komunikācija organizācijā, konflikti un sarunas, līderība)
3)Procesi organizācijā - (organizācijas kultūra, Organizācijas pārmaiņās un attīstībā, organizācijas struktūra, darba attiecības un karjeras attīstība).…