Kādi ir organizācijas iekšējās vides elementi?
Menedžerim ir ļoti svarīgi saprast organizācijas vidi un orientēties tajā, jo no vides uztveres un piemērošanās konkrētai situācijai atkarīga organizācijas darbības efektivitāte.
Iekšējā vide ir galvenie organizācijas funkcionēšanas nosacījumi un faktori, kas izveidojās tās menedžmenta darbības rezultātā.
Organizācijas iekšējās vides elementi, no sistēmpieejas viedokļa:
• Mērķi (pašreizējie, stratēģiskie).
• Darbinieki (viņu zināšanas, iemaņas, prasmes, uztvere);
• Struktūra (darba dalīšana, funkciju sadale un izpilde);
• Organizācijas kultūra (vērtības, darba stils, tradīcijas, u.c.);
• Tehnoloģija (iekārtas, to izmantošana, informācijas tehnoloģijas, u.c.).
Šīs sastāvdaļas nav izolētas cita no citas, bet gan savstarpēji saistītas.
Mērķis – ir cilvēku darbībai izvirzītā rezultāta priekšskatījums, motīvs apzinātai rīcībai.
Organizācijas mērķi ir dažādi. Hierarhijas virsotnē ir sociālais mērķis, t.i. iedzīvotāju nodrošināšana ar precēm/pakalpojumiem, attiecību uzturēšana ar patērētājiem, sociālajām grupām un visu sabiedrību. Organizācijas misijā sociālais mērķis tiek konkretizēts. Stratēģiskie mērķi izriet no misijas un paredzēti samērā ilgstošam (3-10) laika periodam. Specializētiem mērķiem ir īstermiņa raksturs un tie konkretizē stratēģiskos mērķus. Specializētie mērķi ir atkarīgi no organizācijas darbības veida. Nākamajā hierarhijas pakāpē ir nodaļu, struktūrvienību mērķi, kuru izpilde ietekmē arī kopējo organizācijas mērķu īstenošanu. Tālāk mērķi tiek transformēti uz organizācijas darbinieku individuālajiem mērķiem, kurus būtu vēlams saskaņot ar citiem organizācijas mērķiem.