Menedžmenta teorijas attīstību ietekmēja trīs galvenie faktori. Tā bija senā pagātnē un ir arī tagad. Tie ir: ekonomiskie faktori, sociālie faktori, politiskie faktori.
Klasiskās menedžmenta teorijas attīstās divos pamatvirzienos:
• Zinātniskais menedžments – ir teorija par organizācijas darbībām un darbinieku attiecībām. Tas koncentrējas uz attiecībām starp darbiniekiem organizācijas ietvaros un viņu darbības efektivitātes paaugstināšanas metodēm;
• Klasiskā organizāciju teorija – izskaidro organizācijas menedžmenta pamatus. Koncentrējas uz organizāciju attīstību kopumā un uz tās darbības efektivitātes paaugstināšanas metodēm.
Teorija radās un attīstījās laika posmā 1895 – 1930 gados. Vēlāk atsevišķos gados interese atjaunosies, īpaši sakarā ar izmaksu samazināšanas un darbības efektivitātes paaugstināšanas nepieciešamību. Lika pamatus menedžmenta teorijas attīstībai nākotnē. Noteica menedžmenta galvenos principus, funkcijas un prasmes, kuras var izmantot arī mūsdienās. Koncentrēja uzmanību uz menedžmentu kā svarīgu zinātni. 1
Cilvēku uzvedības teorija.
XX gadsimta sešdesmitajos gados attīstījās cilvēku resursu kustības ideja. Par labāko veidu, kā panākt, lai cilvēki efektīvi strādātu, atzina ne tikai viņu elementārās nepieciešamības, bet arī augstāko vajadzību apmierināšanu.
…