Latvijas Republikas Krimināllikuma 1.panta 1.daļa nosaka, ka pie kriminālatbildības saucama un sodāma tikai tāda persona, kura ir vainīga noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, tas ir kura ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības izdarījusi šajā likumā paredzētu nodarījumu, kam ir visas noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmes. Tas nozīmē, ka lai personu varētu saukt pie kriminālatbildības ir jābūt Krimināllikumā noteiktam objektīvo un subjektīvo pazīmju kopumam, kurš ir nepieciešams un pietiekams lai konkrēto nodarījumu atzītu par noziedzīgu.
Noziedzīgā nodarījuma sastāvu veido 4 obligāti elementi:
1)objekts;
2)objektīvā puse;
3)subjekts;
4)subjektīvā puse.
Līdz ar to visas noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmes tiek iedalītas 4 grupās:
1)sastāva pazīmes, kas raksturo noziedzīgā nodarījuma objektu;
2)sastāva pazīmes, kas raksturo noziedzīgā nodarījuma objektīvo pusi;
3)sastāva pazīmes, kas raksturo noziedzīga nodarījuma subjektu;
4)sastāva pazīmes, kas raksturo noziedzīgā nodarījuma subjektīvo pusi.
Ja neparādās vai nav viena no noziedzīga nodarījuma elementiem nevar saukt pie kriminālatbildības.
Noziedzīga nodarījuma objekts ir ar krimināllikumu aizsargātas valsts, sabiedrības, atsevišķu indivīdu intereses, kuras tiek apdraudētas noziedzīga nodarījuma rezultātā. Noziedzīga nodarījuma objekts var būt vispārējais, grupas un tiešais.
Vispārējais noziedzīgo nodarījumu objekts ir visu interešu kopums, ko aizsargā krimināllikums.
Par grupas noziedzīgo nodarījuma objektu tiek atzītas vienādas vai tāda paša veida intereses, kuras apdraud noziedzīgu nodarījumu grupa.
Tiešais noziedzīga nodarījuma objekts ir tās intereses, kuras apdraud konkrēts noziedzīgs nodarījums un kuras aizsargā konkrēta krimināltiesību norma.
Noziedzīga nodarījuma priekšmets ir tie konkrētie materiālās pasaules priekšmeti (lietas, nauda, vērtspapīri, ieroči, narkotikas un psihotropas vielas, transportlīdzekļi u.c.), pret kuriem vērsta noteikta prettiesiska darbība vai bezdarbība, tādejādi apdraudot ar krimināllikumu aizsargātas intereses.…