Ko nozīmē „neons”?
Vārds „neons” cēlies no grieķu valodas un tulkojumā tas nozīmē „jauns”.
Kas ir neons?
Neons ir nemetālisks ķīmiskais elements ar kārtas skaitli 10 un simbolu Ne. Periodiskajā tabulā tas atrodas 2. perioda VIII A grupā – tātad neons ir viena no cēlgāzēm. Lai gan Visumā tas ir ceturtais visbiežāk sastopamais elements[1], uz Zemes neons ir visai reti izplatīts.
Kas un kad atklāja neonu?
Neons tika atklāts 1898. gadā, Londonā, Anglijā. To izdarīja skotu ķīmiķis Viljams Ramsejs (William Ramsay) un angļu ķīmiķis Moriss Travers (Morris W. Travers). Neonu atklāja, kad V. Ramsejs atdzesēja atmosfēras paraugu, līdz tas kļuva šķidrs. Tad iegūto šķidrumu sildīja, līdz iztvaikoja gāzes. Tā kā gaisā esošajām gāzēm ir dažādas iztvaikošanas temperatūras, tad bija iespējams atdalīt gaisā esošās gāzes. Tādējādi tika atklāts gan neons, gan ksenons, gan arī kriptons.
Kur var sastapt neonu?
Dabā neons praktiski ir sastopams tikai vienā veidā – kā gāze Zemes atmosfērā. Tikai 0.0018% visa gaisa tilpuma aizņem neons. Dabā sastopami trīs stabili neona izotopi: 20Ne (90.48%), 21Ne (0.27%) un 22Ne (9.25%). Ir zināmi arī citi neona izotopi, sākot no 16Ne līdz pat 34Ne, taču šie izotopi ir nestabili ar pussabrukšanas periodu no dažām milisekundēm līdz trim minūtēm.[2] No gaisa to var iegūt vispirms gaisu sašķidrinot, tad destilējot.…