Nauda vērtība. Procentu likmes. Sakarība starp tagadnes vērtību. Ienesīgums. Diskontēšana. Ienesīgums pie dzēšanas. Periodiskie maksājumi. Sakarība starp obligāciju cenu un ienesīgumu.
1) Naudas vērtība laikā raksturojās ar faktu, ka naudas summa ar laiku mainās, jo:
• inflācija (samazinās naudas pirktspēja) Piem. 100 šodien = 90 preces, 100 nākotnē ir 80 preces
• ieguldot naudu, var saņemt procentus – rodas vairāk naudas, var nopirkt vairāk. Piem. 100 * % = 110
• Prognozētā nākotnes naudas plūsma nav garantēta (nevar zināt, kas būs noticis nākotnē – šodien 100, nākotnē varbūt 101, varbūt 99. Naudai vērtība ir šodien)
Naudas vērtība ir summa, līdz kurai pieaug ieguldījums kāda laika periodā, saņemot ienākumu no procentu augļiem – viena gada ieguldījuma ienākums.
2) Procentu likmes.
Procentu likme ir cena, cena par kredītu vai aizņemšanas cena, – cenas, kuras ieguldītāji saņem un cenas par aizdevumu.. Procentu likme bieži vien tiek izteikta kā gada procentu likme no ieguldītās summas. Procentu likmes tiek maksātas bankā, kad uz kādu konkrētu laiku tiek noguldīta, jo banka šo naudu izmanto, lai dotu kredītus un aizdevumus. Kad noguldītājs vēlas savu naudu izņemt, viņš saņem konkrētu naudas summu, no procentu likmēm, līdz ar to, veicot noguldījumus, ir iespējams gūt arī kādu konkrētu peļņu. Kad procentu likmes ir zemas, tas liek gan parastiem cilvēkiem, gan uzņēmējiem savu naudu ņemt ārā, līdz ar to tas vienmēr bremzē ekonomikas attīstību.