Līdz ar demokrātijas uzplaukumu, kad atvērās valsts robežas, pie mums brīvi ienāca un ienāk ne tikai labais, bet arī ļaunais, tai skaitā arī narkotikas.
Narkomānija (gr. “narkē” - stingums, tirpums, + “mania” – kaisle, tieksme, ārprāts) ir patoloģiska tieksme un pieradums lietot vielas, lai rastos pacilātība un reibums. Narkotiskās vielas iedarbojas, galvenokārt, uz centrālo nervu sistēmu.
Narkomānija, viena no šī gadsimta lielākajām sērgām, Latvijā saniegusi jau kritisku robežu.
Narkomānijas pazīmes:
1.Tieksme pēc narkotiskas vielas un psihiska atkarība no tās
2.Tolerances pieaugums pret narkotisko vielu, kuru lieto arvien lielākās devās
3.Absistence, vielas darbībai izbeidzoties, kas izpaužas somatiskajos un psihiskajos traucējumos
Ārējās pazīmes:
1.Izmaiņas uzvedībā
2.Sašaurinās paziņu un interešu loks
3.Vērojamas neirotiskas reakcijas, ja viela nav iegūstama
Pēdējo narkotisko lietošanas pieauguma vilni veicināja arī īpašā jaunatnes kultūra –tehno mūzika, reiva dejas diskotēkās, kuras jaunieši dejo narkotiku reibumā. Nenoliedzami, ir pieejama arī informācija par narkotiku postošo ietekmi, tomēr tā tiek apšaubīta un sekmīgi un plānveidīgi grauta. Marihuānai tiek piedāvāta pat ārstnieciska iedarbība, kas ir stipri diskutējama un nekādi neaizstāj citus nekaitīgus un iedarbīgus ārstnieciskus līdzekļus. Viens no paņēmieniem ir sadalīt narkotikas “vieglajās”, pie kurām galvenokārt pieder marihuāna un dažas dizaina narkotikas, un “smagajās”, kuras pastāv galvenokārt heroīns. …