Naivisma māksla ir neprofesionālu mākslinieku stils, kas izpaužas vientiesīgā vaļsirdībā un robežojas ar primitīvismu. Naivisms ieguva stila statusu XIX gs. beigās Francijā.
Naivisma mākslas pārstāvju atklājēji un atbalstītāji bija gan ievērojami mākslinieki, gan slaveni literāti un pētnieki, piem., G. Apolinērs un V. Ūde, kurš 1910. g. sarakstīja darbu par A.Ruso.
Naivisms vēršas pret romantismu, tā estētikā tradicionālās sabiedrības vērtības ir pārākas par romantisma vērtībām – kolektīvais ir vērtīgāks nekā individuālais, vienkāršais tiek vērtēts augstāk par izsmalcināto un sarežģīto, mūžības cikliskajam ritam ir priekšroka salīdzinājumā ar nepastāvīgo un mainīgo.
Primitīvismam jeb naivismam mākslā bija 2 ievirzes:
neprofesionālo makslinieku darbošanās-nodarboties ar mākslu šos cilvēkus mudināja ilgas pēc harmoniskākas un laimīgākas ikdienas, un gandarījumu savā darbā viņi rada paša mākslinieciskā procesa norisē, pārliecībā, ka darbojoties attīsta savu varēšanu un fantāziju.
šīs darbošanās ietekmēto profesionāļu aktivitāte - profesionāļi, kas, meklējot mākslā dabiskumu un tiešumu, iespaidojās no neprofesionāļu darbu stila. …