Patriotisms - komplicēta un sarežģīta sabiedriska parādība. Patriotisms vispirms ir liela vērtība, kas izpaužas g; n kā pozitīva attieksme pret Tēviju, tajā pastāvošo sociāli politisko iekārti. gan reizē patriotisma subjekta apzināta un izjusta, pārdzīvota, pārliecināta piederība tam, atbilstoša aktīva rīcība un darbība, pat pašziedošanās Tēvijai, tai skaitā pastāvēšanas labā.
Patriotisms mūsdienu izpratnē masveida parādījās un izpaudās Francijā lielo pārmaiņu laikā, pārejot uz demokrātisko sistēmu, kur tauta bija iesaistījusies un ieinteresēta Tēviju pārveidot citādu, līdztiesīgu un pieņemamu vismaz tautas vairākumam. Te ari parādījās mūsdienīgais patriotisma teorētiskais definējums, ka patriotisms - tā ir attieksme pret dzimteni un iekārtu. Dzimtene un iekārta veido Tēvijas (Tēvzemes) jēgumu, tās būtības saturu.
Cilvēkam kopš dzimšanas, bērnības kļūst tuva, mīļa apkārtne, dabiskā vide, kuru viņš redz, ar kuru kopā dzīvo, iekļaujas pasaulē. Viņam ir tuvs gan ezers un upe, gan kalni un tuksneši, gan ozolu birzis, gan mūža mežs, debess juma zilums un jūru smaragds un viļņojošais mirdzums. Dabiskā vide, mīlestība pret to spēj vienot kopējā attieksmē, darbībā dažādu materiālo un sociālo stāvokļu un garīgās dzīves jomas cilvēkus. …