Bagātie Ziemeļi un nabadzīgie Dienvidi
Attīstītās valstīs , kuri atrodas Ziemeļu lokā, sociāl – ekonomiskais dzīves līmenis daudz augstāk, nekā attīstītājās valstīs. „Dienvid valstis sauc - „trešās pasaules valstis”.
Apmēram 20% no pasaules iedzīvotājiem aizņem tie, kuri dzīvo attīstītās valstīs – un viņi patērē apmēram 90% no visām saražotām precēm. Ienākumi attīstītās valstīs 60 reizes vairāk nekā attīstītājās. Bet līdz ar to iedzīvotāju pieaugums ir lielā mērā redzams attīstītājās valstīs. Piemēram, Āfrikā un Austrumu valstīs ikgadējs iedzīvotāju pieaugums – līdz 3%.
o Bagātākajiem 20% pieder 86% no visas pasaules iekšzemes kop¬produkta. Nabadzīgākajiem 20% pieder tikai 1%.
o Bagātākajiem 20% pieder 82% visas pasaules eksporta tirgu. Na¬badzīgākajiem 20% pieder tikai 1%.
o Bagātākajiem 20% pieder visu tiešo ārvalstu investīciju. Naba¬dzīgākajiem 20% pieder tikai 1%.
o Bagātākajiem 20% pieder 74% visu telefona līniju. Nabadzīgākajiem 20% pieder tikai 1,5%.
o Bagātākie 20 % sastāda 933% visu interneta lietotāju. Nabadzīgākie 20% sastāda tikai 0,2%.
Attīstītājās valstīs slikti sanitāriskie apstākļi, zemā līmenī attīstās medicīna, gandrīz 90% iedzīvotājiem ir AIDS.
Dzeramā ūdens, mājokļa, barības un citu dzīves nepieciešamo līdzekļu trūkums tāpat raksturīgs attīstītājām valstīm. Dažādas valstīs , piemēram, Indijā, Pakistānā, Indonēzijā, Nigērijā, Brazīlijā un citi, iedzīvotāju daļai, īpaši ciema apvidū, ne tikai nav ūdensvadu, bet tiem arī vajadzētu ikdienā pārvarēt nozīmīgus attālumus , lai tiktu pie dzeramā ūdens. 80% no visām slimībām attīstītājās valstīs ir saistītas ar dzeramā ūdens kvalitāti.
Attīstošās valstīs ievērojami augstāk un bez mājas procents. Mājokļa trūkums — viena no asām problēmām «globālos Dienvidos ».
Slikti sociālekonomiski apstākļi attīstītājās valstīs noved pie tā, ka vidējais dzīves ilgums tajos sastāda aptuveni 60. gadi (nabadzīgās — 50, bet dažos, Aīda epidēmijas attīstības dēļ, ievērojami zemāk), tai laikā kad attīstītās valstīs tās tuvojas pie 80. gadiem. Pie tam vairāk kā 17% gaviļniekus attīstītājās valstīs nenodzīvo līdz 50. gadiem.