Minerālvielas ir neorganiskas vielas, kas ir neaizstājama uztura sastāvdaļa, jo tās ir nepieciešamas organisma dzīvības procesiem un normālai attīstībai. Minerālvielas nodrošina organisma audos neitrālu reakciju un noteiktu osmotisko spiedienu, piedalās šūnu kairinājuma – uzbudinājuma procesos, veicina vai kavē dažādu fermentu darbību, tā ietekmējot visdažādākās vielmaiņas norises.
Cilvēka organisms minerālvielas saņem ar uzturu un daļēji ar ūdeni. Sabalansēts, veselīgs un daudzveidīgs uzturs pilnībā nodrošina veselu organismu ar tam nepieciešamajām minerālvielām. Atkarībā no minerālvielu daudzuma organismā, tās iedala makroelementos (vidējais daudzums lielāks kā 50mg uz kg ķermeņa masas) un mikroelementi(vidējais daudzums mazāks kā 50mg uz kg ķermeņa masas). Makroelementi – nātrijs, kālijs, kalcijs, magnijs, sērs, fosfors. Nozīmīgākie dzīvības procesiem nepieciešamie mikroelementi ir silīcijs, dzelzs, varš, mangāns, kobalts, cinks, hroms, hlors, selēns, molibdēns, jods un fluors.
Lai gan minerālvielas un mikroelementi cilvēka organismā ir neliela daudzumā, normālai organisma darbībai tie ir ļoti nepieciešami. Minerālvielas izdalās ar sviedriem, tāpēc ilgstošas pastiprinātas svīšanas laikā (sportistiem, arī fiziska darba darītājiem) nepieciešams uzņemt daudz lielāku minerālvielu daudzumu.…