MIKRORGANISMU METABOLISMS.
M.O. tāpat kā makroorganismiem ir vielmaiņas procesi, kuru rezultātā m.o. tiek nodrošināta augšanas, barošanās, vairošanās funkcijas. M.O. metabolisms - bioķīmisku reakciju kopums, kas nodrošina š. eksistenci. Metabolisma tipi: konstruktīvais /anabolisms/, enerģētiskais /katabolisms/.Šie abi procesi savā starpā ir nepārtraukti saistīti un nošķirami.
Konstruktīvais metabolisms /anabolisms/ - procesu kopums, kuru rezultātā š. uzņem vielas un ar enerģijas palīdzību, sintezē sev nepieciešamos savienojumus.
Barības v. nokļūšanas mehānismi: a)difūzija - koncentrācijas starpība š un apkārtējā vidē, b)atvieglotā difūzija - aktīvie proteīni, c)aktīvā difūzija - nodrošina CPM fermenti-permeāzes.
Barības vielu avoti:a)O2, H2 no H2O, gāzveida savienojumiem, NH3, N2S b)C - autotrofie kā zaļie augi (foto un hemosintēzes ceļā), heterotrofie izmanto organiskos savienojumus. c)N. no gaisa, no neorg. sav., no org.sav.
Augšanas faktori: /v. kurām ir jābūt substrāta, š nespēj sintezēt/ a)vitamīni, b)aminoskābes, c)purīni, piramidīnu bāzes, c)lipīdi
Satelītisms – m.o. augot izdala vielas, kuras kļūst par cita m.o. augšanas faktoru.
Fermenti. Bioloģiskie katalizatori, olb.v., augstmolekulāra struktūra, augsts specifiskums.
…