Izmantošana un iegūšana
Dabasgāzes galvenā sastāvdaļa ir metāns. Dabasgāze ir viena no galvenajām tautsaimniecībā izmantojamām deggāzē. Pirms dabasgāzi nogādā patērētājiem , to parasti attīra, atstājot pamatā tikai metānu. Lai vieglāk būtu noteikt noplūdes, dabasgāzei pievieno odorantus, kuriem ir spēcīga smaka.
Dabasgāzes priekšrocības ir zemā cena, sadedzinot gandrīz nerodas nekādi izmeši. Tai sadegot , izdalās gandrīz tikai oglekļa dioksīds un tvana gāze. Dabasgāzes 1 m3 siltumspēja ir aptuveni 35 600kJ. Dabasgāzi plaši izmanto ķīmiskajā rūpniecībā. No metāna iegūst etilēnu un acitelēnu. Metānu izmanto ūdeņraža rūpnieciskai ieguvei.
Arī biogāze sastāv no 50 – 70 % metāna. Tā tiek iegūta anaerobas raudzēšanas rezultātā. Biogāze sastāv arī no 30 – 40 % CO2 un citiem komponentiem. Biogāzi iegūst arī dabiskā procesā purvos, kūdras purvos, kā arī, izmantojot speciālus raudzētājus, no mēsliem, notekūdeņiem, zaļās biomasas un citiem atkritumiem, kas bioloģiski sadalās. Biogāzes kurināmā vērtība parasti ir 5 – 7 kWh/m3 atkarībā no metāna daudzuma attiecīogajā biogāzē, kas savukārt ir atkarīgs no barības vielu satura raudzējamajā materiālā, mitruma un atkritumu tipa.
Metāns tiek izmantots arī kā avots petroķimikāliju ieguvei, lai iegūtu dažādus produktus, piemērām, viens no pazīstamākajiem būtu plastmasas maisiņi, kā arī l;ai izveidotu polivinilhlorīdu (PVC), kuru izmanto dažādu konteineru, plastmasas cauruļu u.c. ražošanā.
…