7. Laistīšanas tehnikas ekspluatācija
Laistīšanas cauruļvadi jāiztukšo tajā laikā, kad laistīšanas sistēmas neizmanto. Tie obligāti iztukšojami ziemas periodā, jo ūdenim sasalstot, tas var bojāt caurules. Šim nolūkam projektā paredz ūdens izlaides akas, kuras projektē zemākajās vietās tā, lai no visas sistēmas vajadzības gadījumā pašteces ceļā varētu iztukšot ūdeni.
Laistīšanas sistēmā tiek paredzētas arī aizbīdņu akas, ja kādu no hidrantiem vai cauruļvada posmu ir nepieciešams remontēt. Lai nevajadzētu noslēgt visu ūdens padevi, izmanto aizbīdņus, kurus aizverot, kādā no sistēmas daļām neplūst ūdens, tādējādi to var remontēt.
Jānodrošina arī laistīšanas hidrantu redzamība, piemēram, tos iekrāsojot ar sarkanu krāsu tā, lai tie ir vieglāk pamanāmi lauka darbus veicošajiem darbiniekiem. [1,2]
Secinājumi
1. Studiju priekšmeta Meliorācija III – Apūdeņošana ietvaros izstrādāju laistīšanas sistēmas projektu Kuldīgas novada zemnieku saimniecībai „Vilciņi”.
2. Laistīšanas sistēma sastāv no : ūdens avota, sūkņu stacijas, pievadtīkliem, laistīšanas ierīcēm, akām.
3. Projektā izmanto ar strūklas enerģiju mehāniski grozāmu laistīšanas uzgali DD-30.
4. Kursa projektā 34 mm uzgaļa darbības rādiuss Ref = 45 m; Rmal = 60 m; spiediens pie hidranta 53 m; darba ražīgums Q = 26.3 l/s.
5. Projektā izmantotas azbestcementa caurules DN150. Vietās, kur caurule šķērso grāvi, izmantas tērauda caurules.
6. Kurzemes augstienē gurķu apūdeņošanas vidējā norma ir 1000-1100 m3/ha.
…