1.MAZBĒRNA ANTROPOMETRISKIE RĀDĪTĀJI
Raksturīga augšanas tempa samazināšanās. Otrajā dzīves gadā bērns vidēji izaug par 10 cm, ķermeņa masa palielinās vidēji par 2.5 kg. Trešjā gadā bērns izaug par 7.5 cm, ķermeņa masa palielinās vidēji par 2 kg. Viena gada vecumā bērnam ir salīdzinoši liela galva, apaļa seja un īsas kājas. Otrajā dzīves gadā kāju augšanas ātrums apsteidz ķermeņa augšanu.
2.MAZBĒRNA ANATOMISKI FIZIOLOĢISKĀS ĪPATNĪBAS
2.1. Ādas un tās derevāti
Āda ir maiga, viegli ievainojama. Ādai ir salīdzinoši liela virsma, bērns ātri atdziest un pārkarst. Zemādas tauku kārta nedaudz samazinās un ir apmēram 10mm nabas līmenī. Uzacis un skropstas ir labi izteiktas un 3 gadu vecumā var būt tādas pašas kā pieaugušajiem. Mati pirmajos 2 gados aug lēni -0.2 mm diennaktī, trešajā gadā -0.3-0.5 mm diennaktī. Pakāpeniski pieaug arī matu biezums.
2.2. Kaulu un muskuļu sistēma
Kauli ir mīksti un elestīgi. Pēc 2 gadu vecuma samazinās to augšana un transformācija. Līdz 18 mēnešu vecumam ir jāslēdzas lielajam avotiņam.
Zobi 2-2.5 gadu vecumā bērnam ir 20 piena zobi.
Pirmajā dzīves gadā secīgi izšķiļas (no 1. Līdz 4. Pozīcijai) 8 zobi
Otrajā dzīves gadā izšķiļas:
-augšējie piena sānu zobi (pirmie dzerokļi)- pēc viena gada vecuma
-apakšējie piena sānu zobi (pirmie dzerokļi) –līdz pusotra gada vecumam,
-augšējie acu zobi- no pusotra gada vecuma
-apakšējie acu zobi- līdz divu gadu vecumam
-piena sānu zobi (otrie dzerokļi) no diviem līdz divarpus gadiem.
2.3. Mugurkauls
3 gados bērnam ir izveidojies mugurkaulam raksturīga konfigurācija. Mugurkaulu fiksācija ir nepietiekama, jo nepietiekami ir attīstīti muskuļi. Nepareiza bērna poza vai mēbeles var radīt pataloģiskus mugurkaula izliekumus. Krūškurvis aug garumā, ribas nolaižas uz leju. Iztaisnojas kājas. Intensīvi aug iegurņa kauli.…