3. Fotorefraktīvo materiālu pielietojums
Viens no galvenajiem FR materiālu lietošanas veidiem pašlaik ir hologrammu iegūšanai. Hologrāfijas iegūst līdzīgi kā fotogrāfijas. Hologramma patiesībā ir interferences ainas rezultāts, kad no objekta atstarotā un krītošā gaisma sajaucas uz fotofilmas (ķīmiskā filma, kas spēj attēlot vidējo gaismas enerģiju).
Hologrāfija ir labi piemērota, lai to lietotu kā pastāvīgo (read-only) atmiņu. Pirmās sagaidāmās komerciālās datu uzglabāšanas ierīces, kas balstās uz polimērajiem materiāliem, ir WORM (write-ones, read many three dimensional uzglabāšanas disks).
FR polimēriem kā potenciāli pielietojuma veidi tiek minēti ne tikai augstietilpīga hologrāfiskā datu uzglabāšana, bet arī apgriezeniska optiskā hologrāfija, informācijas apstrāde, hologrāfiskā interferometrija (kustības vizualizācija milimikronu apmērā, materiālu kvalitātes kontrole). Iespējams, šādus materiālus varētu lietot arī drošības sistēmās – kredītkaršu, pirkstu nospiedumu vai pases foto pārbaudei, ražošanas procesu kontrolei [9, 10]. Šobrīd noris pētījumi par iespēju izmantot FR polimērus tā saucamo lēcu – hameleonu izgatavošanā, kas mainītu gaismas laušanas leņķi atkarībā no caurplūstošās gaismas intensitātes, tādējādi pasargājot acis no pārāk spilgta apgaismojuma.
Ar optiskā koleratora palīdzību, piemēram, pirkstu nospiedumu salīdzināšana, varētu būt ātrāks un mazāk darbietilpīgs process, nekā tas ir šobrīd.
…