Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:550172
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Vislielākā saimnieciskā rosība bija vērojama 17. g. vidū hercoga Jēkaba laikā, kad tika nodibinātas daudzas jaunas dažādu preču ražotnes.
Hercogs Jēkabs bija tolaik modernās ekonomiskās politikas – merkantilisma piekritējs. Šai politikai raksturīga vietējās rūpniecības attīstīšana, preču eksports un izejvielu imports. Markantilisma pamatideja balstījās uz to, lai valstij ieplūstu aizvien vairāk naudas un mazāk – citur ražotu preču.
Lai novērstu atkarību no dzelzs importa, hercogistē tika ierīkotas dzelzs ieguves un apstrādes manufaktūras – rūpnieciski uzņēmumi. Tām vajadzēja sagatavot visu nepieciešamo kuģubūvei.
Hercoga Jēkaba laikā tikai celti ķieģeļu, kaļķu un dzelzs cepļi un tika izgatavots stikls, šaujampulveris, ozolkoka mucas un virves. Sevišķi attīstīta bija kuģubūve. Tika maksimāli racionalizēta saimniekošana hercoga īpašumos – domēnēs. Tieši tur un pilsētās visstraujāk attīstījās jaunie saimniekošanas veidi.
Manufaktūra ir uzņēmums, kurā visus darbus veic bez mašīnu palīdzības, tikai ar rokām. Sākumā tajās aicināja amatniekus no ārzemēm, bet drīz lielākā daļa amatnieku rūpniecības uzņēmumos bija latvieši, kas ātri apguva nepieciešamās darba iemaņas. Jēkabs izveidoja manufaktūras un darbnīcas, kurās ražoja stiklu un papīru, dedzināja degvīnu, darīja alu, dedzināja ķieģeļus un kaļķus, apstrādāja ādas, auda vadmalu un linaudeklu. Ražoja arī ziepes un dažādus greznuma priekšmetus – paklājus, gobelēnus, rotaslietas. Ieveda tikai sāli, siļķes, dārgus audumus, vīnus un garšvielas.
Visas manufaktūras piederēja hercogam personiski un viņš viens pats atbildēja par ieguldīto kapitālu, darbaspēku un tā organizēšanu, bet viņa pasākumi deva labumu arī pilsētām un pārējai valstij. Visu šo saimniecisko aktivitāšu ciešā saistība ar hercoga personu ir viens no izskaidrojumiem, kāpēc plaukstošie uzņēmumi nepārdzīvoja savu dibinātāju. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties