. Kas ir pozitīvā un normatīvā ekonomika?
Pozitīvā jeb aprakstošā ekonomika ir ekonomikas teorijas principi, kas izstrādāti, pamatojoties uz konkrētiem faktiem, to analīzes un aprakstu rezultātā.
Tā dod objektīvu jeb zinātnisku reālā ekonomikas stāvokļa skaidrojumu un atbild uz jautājumu: „kas ir?” vai kas „varētu būt?”
Pozitīvās ekonomikas mērķis ir noskaidrot, kā darbojas ekonomika, un prognozēt ekonomikas objektu rīcību dažādu motīvu ietekmē.
Normatīvā ekonomika atšķirībā no pozitīvās ekonomikas balstās z subjektīviem vērtējumiem un atbild uz jautājumiem: „kā jābūt?” vai „kas ir labāk?”
Ekonomistu uzdevums ir izstrādāt priekšlikumus noteiktas ekonomikas problēmas risināšanai. Piemēram, viņi var noteikt kāds ir pieļaujamās inflācijas līmenis konkrētā laka periodā, kā jānodrošina iedzīvotāju ienākumu pieaugums u.tml.
Jānorāda, ka vienlīdz nepieciešama gan pozitīvā, gan normatīvā ekonomika. Tās ir saistītas un papildina viena otru. Pozitīvā ekonomika nozīmē, ka ekonomisti novērtē ekonomisko realitāti un lieto, lai noteiktu sabiedrības darbības iespējamos normatīvos veidus. Savukārt normatīvā ekonomika nozīmē, ka ekonomisti izstrādā konkrētu praktisko pasākumu kompleksu, ieteikumus vadībai vienai vai otras problēmas risināšanā. …