Makroekonomiskā nestabilitāte:
Makroekonomiskā stāvokļa raksturošanai lieto 3 rādītājus:
Ekonomisko izaugsmi, kas notiek cikliski;
Nodarbinātību;
Cenu līmeni.
Ikgadējais reālā IKP pieauguma temps, kas izteikts %, vislabāk raksturo valsts ekonomisko izaugsmi.
Ekonomikas nevienmērīgās attīstības parādības izskaidro ekonomikas attīstības ciklu teorija. Ekonomiskās aktivitātes cikls – nozīmē to, ka ekonomika attīstās cikliski, periodiski mainoties produkcijas ražošanas uzplaukuma un krituma posmiem.
Ilgais cikls – aptver 40-60 gadus, jo tas ir saistīts ar pamatkapitāla daļas atjaunošanu un būtiskiem zinātniskiem atklājumiem;
Vidējā ilguma cikls – ilgst 7-11 gadus, kamēr paiet visas fāzes. Sastāv no 4 fāzēm:
Virsotne jeb uzplaukuma(1 punkts): ekonomiskā aktivitāte sasniedz Max. Ražošana atrodas savas attīstības virsotnē, tad kad pastāv pilnīga nodarbinātība, gandrīz visas ražošanas iekārtas ir noslogotas, reālā IKP pieaugums ir visaugstākais. Izdevumi personiskajam patēriņam, investīcijām u.c. vajadzībām ir ļoti augsti. Taču laika gaitā ražošanas iespējas var tikt izsmeltas, kad arī beidzas šī fāze.
Ražošanas lejupslīde jeb krituma fāze(6-8mēn): sākas produkcijas ražošanas kritums, samazinās uzņēmēju peļņa, strādnieku darba alga un pieaug bezdarbs. Cenas turas pietiekami augstā līmenī. Taču samazinās jauni ieguldījumi investīcijās un Kapitālpreču pieprasījums. Sekas ir arvien lielāka produkcijas ražošanas sašaurināšanās.…