Kognitīvā psiholoģija – jomas, kas „pēta zināšanas un to, kā cilvēks tās izmanto”. Kognitīvie procesi – psihes saturs un tajā notiekošie procesi. Pieredzes mentālās reprezentācijas.
Analoģiskās reprezentācijas – priekšstats iztēlē. Simboliskajai reprezentācijai trūkst perceptuālās līdzības ar pieredzēto, taču tai ir sematiska saistība ar pieredzi. Jēdziens – objektu, notikumu vai citu jēdzienu jēgpilna karegorija, kuras pamatā ir to līdzība jeb kopīgās pazīmes. Jēdzienu iekārtojums ir hierarhisks. Atsevišķi objekti tiek pakļauti noteiktā kategorijā.
Skaidri norobežotie jēdzieni – trijstūris, matemātika. Izplūdušie jēdzieni – skaidro ar piemēru palīdzību, labākais piemērs – prototips. Jēdzieni ir simbolisku mentālu reprezentāciju veids.
Problēmu risināšana.
Nav gandrīz nevienas cilvēka darbības sfēras, kas nesaistītos ar problēmu risināšanu. Gestalt teorija – nodarbojas ar problēmām, kuras var atrisināt, prātojot tik ilgi, kamēr visas sastāvdaļas piepeši nostājas savā vietā un risinājums it kā pats uzpeld apziņā. …