Katrai institūcijai ir savs normatīvais akts, savs likums uz kura bāzes tas darbojas.
Kopējās pazīmes:
1.Visas šīs iestādes tiek veidotas ievērojot likumību, cilvēktiesības, atklātumu u.tml.
2.Visas pamatojas un darbojas uz tiešu norādi normatīvajā aktā un šis n.a. norāda šīs iestādes statusu un speciālo stāvokli valsts mehānismā.
3.Visām ir attiecīgas tiesības un tām ir specifiska kompetence dažādu pārkāpumu novēršanā un tiesisko jautājumu izskatīšanā, kas saistīti ar likumu pārkāpumiem un tiesisko aizsardzību.
4.Atkarībā no tiesiskā jautājuma rakstura šīm iestādēm ir tiesības piemērot attiecīgas valsts vai sabiedriskās ietekmēšanas līdzekļus, lai atjaunotu un nostiprinātu likumību un tiesisko kārtību līdz pat kriminālsodiem, kurus piemēro tiesa.
Tiesību aizsardzība izpaužas:
1.tiesas spriešanā;
2.noziedzīga nodarījuma izmeklēšanā;
3.personas tiesību un brīvību aizsardzībā;
4.sabiedriskās kārtības aizsardzībā;
5.juridiskā konsultācijas darbā.
Tiesībsargājošo iestāžu sadalījums:
1.Institūcijas, kam pieder tiesu vara;
2.Tiesu sistēmai piederīgas personas,
3.Tiesu sistēmai piederīgas iestādes;
4.Institūcijas un personas, kuru darbība saistās ar tiesu varas realizāciju.
Tiesu vara
1. Likumdošanas vara;
2. izpildu vara
3. tiesu vara pieder:
1)rajonu ( pilsētu) tiesām – darbības pamatā= Satversme, Likums par tiesu varu, Civilprocesuālais likums, Kriminālprocesuālais lik., administratīvi procesuālais likums;
2)Apgabaltiesām - --//--
3)Austākai tiesai - --//--
4)Satversmes tiesai – darbības pamatā – Satversme, Satversmes tiesas likums, Satversmes tiesas reglaments.
Administratīvās tiesas- jauns institūts.
7.pants. Tiesas spriešana administratīvajās lietās
(1) Administratīvajās lietās tiesa veic kontroli pār izpildvaras darbību, kas attiecas uz konkrētu publiski tiesisku attiecību (administratīvā akta vai iestādes faktiskās rīcības) tiesiskumu un pamatotību, kā arī noskaidro personas publiski tiesiskos pienākumus vai tiesības.
(2) Administratīvo pārkāpumu lietās tiesu spriež tiesa, izskatot un izlemjot tiesas sēdēs lietas par personu administratīvajiem pārkāpumiem.”
Tiesa pati vāc pierādījumus lietās.
Ir : 1. Mutiskais, 2. Rakstiskais process.
“Administratīvo pārkāpumu kodeksā” ir noteikti pārkāpumi par ko var sodīt. Tur ir noteikts arī kas drīkst pieņemt lēmumus.
Tiesu varu realizē atbilstoši tiesiskuma principam.
Latvijas Republikas tiesas spriež tiesu:
1. Civillietās- izskata un izlemj fizisko un juridisko personu strīdus, civiltiesību, darba tiesību, ģimenes tiesību u.c. tiesības un likumīgo institūtu aizsargāšanā.
2. Krimināllietās – izskata un izlemj pret personu celto apsūdzību pamatotību, attaisnojot nevainīgās personas vai atzīstot personas par vainīgām noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā un nosakot tām sodu.
3. Administratīvās lietās – izskata un izlemj par personu adm. pārkāpumiem, personas sūdzības par valsts pārvaldes iestāžu un amatpersonu rīcību.…