Izpildvaras institūcijas Latvijā ir prezidents, valdība un ministrijas. Par valdību jeb Ministru kabinetu Latvijā dēvē augstāko koleģiālo izpildvaras institūciju, ko apstiprina Saeima. Ministru kabinetam ir padotas valsts pārvaldes iestādes. Min. kab. apvieno un saskaņo atsevišķo resoru darbību, vada valsts tekošas darīšanas saskaņā ar likumiem un parlamenta norādījumiem, un šinī ministru kabineta darbībā izpaužas valdības politika. Ministru prezidents un ministri ir solidari atbildīgi parlamenta priekšā par ministru kabineta kopīgajiem soļiem, un katrs individuāli par savu atsevišķo darbību.
Ministru kabinets (MK) sastāv no ministru prezidenta un ministriem. Valsts prezidents aicina kādu personu kļūt par ministru prezidentu. Šī persona izvēlas ministrus un iesniedz Saeimai valdības deklarāciju un valdības sastāvu. Ministru prezidentam ir tiesības likt Saeimai priekšā nepilnu MK sastāvu. MK sastāvu nosaka “Ministru kabineta iekārtas” likuma pirmie trīs panti.
Bez ministru prezidenta, ministru kabinetā kā locekļi ieiet 9 ministri-resoru satiksmes un tieslietu ministri. Lai gan ministru skaitu likums nenosaka, normālais kabineta locekļu skaits ir 10.Lielāks šis skaitlis var būt tad, kad premjers uzaicina kabinetā kā pilntiesīgu kabineta locekli 1 ministra biedru un ministru bez portfeļa īpašiem uzdevumiem. Mazāks skaits var būt, kad premjers bez saviem tiešiem pienākumiem uzņemas arī kādas ministrijas pastāvīgu vadību. Atsevišķu nozaru vadīšanai ministrijas ietvaros premjers var nozīmēt vienu vai vairākus valsts ministrus. Valsts ministri darbojas savā sfērā patstāvīgi, tomēr saziņā ar ministru. …