Loģistika ir zinātne par materiālu apgrozības likumsakarībām, par reālu objektu pārvietošanu.
Ekonomiskajā un zinātniskajā literatūrā sastopami daudzi un reizēm atšķirīgi loģistikas definējumi. Iezīmējas 2 principiālas loģistikas izpratnes pieejas:
funkcionālā pieeja preču kustībai, tā saistīta ar fiziskās pārvietošanas vadīšanu preces piegādes procesā;
otram virzienam raksturīga plašāka pieeja: līdzās preču pārvietošanas vadīšanai tā ietver piegādātāju un patērētāju tirgus analīzi, pieprasījuma un piedāvājuma koordināciju preču un pakalpojumu tirgū, kā arī nodrošina preču pārvietošanas procesa dalībnieku sadarbību.
No zinātnes viedokļa:
Loģistika ir zinātne par materiālo vērtību plūsmu un ar to saistīto informācijas plūsmu vadīšanu noteiktās mikro- vai makroekonomikas sistēmās, lai sasniegtu izvirzīto mērķi.
No menedžmenta viedokļa:
Loģistika ir saimniecisko darbību plānošana, organizēšana un kontrole, kas nodrošina materiālo vērtību plūsmu un ar to saistītās informācijas plūsmas mērķtiecīgu glabāšanu, pārvietošanu un citas aktivitātes no ražošanas vietas līdz patērētājam ar mērķi paaugstināt darbības efektivitāti un apmierināt patērētāju vajadzības.
3-komponentu definīcija- loģistika ir zinātne par to, kā nogādāt objektu vajadzīgajā vietā un vajadzīgajā laikā.
6-komponentu definīcija – loģistika ir zinātne par to, kā nogādāt
1)doto preci
2)ar doto kvalitāti
3)dotajā daudzumā
4)dotajā vietā
5)dotajā laikā
6)ar minimālām izmaksām.
7)dotajam patērētājam
8)personificēti – katra pasūtījuma apkalpošanas sistēma tiek izstrādāta personificēti.
Loģistikas pētniecības objekts – materiālo vērtību plūsmas no izejvielu avota līdz pat patērētājam, t.i., transportēšana, iekraušana noliktavās un cita darbības ar izejvielām, pusfabrikātiem un gataviem ražojumiem. Sākot no izejvielu avota, materiālo vērtību plūsmas ietver visus ražošanas faktorus un saražotos produktus – preces un pakalpojumus jebkurā to ražošanas un pārvietošanas stadijā.
Dažādas loģistikas darbības tiek apskatītas konkrētā laikā.
Materiālo vērtību plūsmas (kravas) var pārvietoties starp dažādiem uzņēmumiem vai vienā uzņēmumā. Kravu kustības gaitā tiek veiktas dažādas loģistikas darbības: izkraušana, salikšana uz palikņiem, pārvietošana, pārvietošana, izsaiņošana, novietošana noliktavā utt.
Veicot visas darbības, kravai atrodoties ceļā, notiek:
Uzraudzība pār visām darbībām kravas pārvietošanas laikā, kamēr tā nonāk pie patērētāja;
Šo procesu projektēšana, ņemot vērā tirgus vajadzības.
Katru materiālo vērtību plūsmu veido:
Materiālie resursi – izejvielas, pamatmateriāli, palīgmateriāli, pusfabrikāti, komplektējošie izstrādājumi, degviela, rezerves daļas, kas paredzētas tehnoloģisko iekārtu un citu pamatfondu remontam, un ražošanas atkritumi;
Nepabeigtā ražošana – produkcija, kas uzņēmumā vēl atrodas ražošanas procesā;
Gatavā produkcija – produkcijas, kas izgājusi ražošanas ciklu konkrētā uzņēmumā, ir pilnīgi nokomplektēta, nodota noliktavā glabāšanai vai nosūtīta patērētājam (starpniekam);
Tara un iesaiņojums.…