5. ES sociālais modelis un riska faktori tā īstenošanā.
Kopš 20.gs 90-tajiem gadiem, nemitīgi norisinās debates par to, kā uzbūvēt pēc iespējas optimālāku Eiropas Savienības sociālo modeli, kas mazinātu sociālās problēmas. Būtībā, pirmo reizi šādas apzīmējums „Eiropas sociālais modelis”, kas nozīmēja tāda modeļa radīšanu, kas atrastu vidusceļu starp ekonomiku un sociālo atbildību, parādījās Berlīnes deklarācijā.
Daži pētnieki apgalvo, ka daļēji šāds sociālais modelis Eiropā jau pastāv, jo pastāv solidaritāte starp dažādām sabiedrības grupā, tiek risināts sociālais dialogs, kas Eiropu atšķir no tādām pasaules lielvalstīm kā ASV, Ķīna, Japāna un citām. EIROPAS Savienības kopējo vērtību pamatā ir miera saglabāšana, sociālais taisnīgums, vienlīdzība, solidaritāte, brīvības un demokrātijas veicināšana, kā arī cilvēktiesību ievērošana.
Nav noslēpums, ka šāda vienota Eiropas Sociālā modeļa izveidošana prasa milzu līdzekļus, kas tiek patērēti no budžeta. Līdz ar to, jo vairāk līdzekļu tiks piešķirti Eiropas sociālā modeļa veidošanai, jo mazāk līdzekļu atliks citām nozarēm, piemēram izpētei un attīstībai. Tas nozīmē, ka viens no riskiem, ar kādu var nākties saskarties veidojot Eiropas sociālo modeli, ir budžeta apgriešana citām sfērā, kas var izsaukt dažādas problēmas, sākot ar iedzīvotāju neapmierinātību, beidzot ar attīstības tempa palēnināšanos.
…