Lietu tiesības ir civiltiesību normu kopums, kas regulē sabiedriskās attiecības starp t-bu subj. sakarā ar viņu virskundzību pār lietu. Lietu ties.ir absolūts raksturs (vienai pusei ir tikai t-bas, otrai tikai pienākumi). Lietu ties. objekts ir lietas (ķermeniskas un bezķermeniskas) Objekts: 1. lietas; 2. darbības; 3. person. nemantiskie labumi; 4. darbības rezultāts.
2. Ķermeniskas un bezķermeniskas lietas
Ķermeniskas lietas – taustāmi vai kā citādi ar maņu orgāniem uztverami fiziski objekti, naudā novērtējamas lietas, ko izmantojot var gūt labumu (patēriņa preces, mājas, zeme).
Ķermeniskas lietas dalās:
Kustamās & nekustamās – atkarībā no tā, vai tās var vai nevar pārvietot ārēji nebojājot, no vienas vietas uz otru (CL842.p). Nekustamas lietas ir visas tās, kas cieši saistītas ar zemi (zeme, ūdens, koki, ēkas, dzīvoklis). Piezīme: dzelzceļš ar visiem saviem piederumiem uzskatāms par nekustamām lietām, bet kuģi ar visiem saviem piederumiem – par kustamām lietām.
atvietojamās un neatvietojamās (CL844.p) – visas tās lietas, ko noteic ar skaitu, mēru un svaru.
patērējamās un nepatērējamās (CL 845.p) – nosaka pēc tā vai tās parasti lietojot iznīcina vai nē. Patērējamās – zaudē savas dabiskās īpašības Nepatērējamās – izmainās lēni, nolietojas pakāpeniski
Bezķermeniskas lietas – objekti, kas nav uztverami ar tausti, bet kas var atrasties apgrozībā, ir atsavināmi vai iegūstami (parāds, intelektuālais īpašums) – personu un lietu saistību tiesības (juridiskas firmas nosaukums, cilvēka cieņa, gods, vārds). Lietu t-bu. iedalījums: Valdījums, Īpašums, Tiesības uz svešu lietu (servitūti, reālnastas), Ķīlas t-bas.
3. Dalāmas un nedalāmas lietas.
Tiesisikā ziņā dalāmas ir tikai tās lietas, kuras var, neiznīcinot būtību, dalīt daļās, pie kam katra daļa ir patstāvīgs vesels. Lietas, ko nevar tādā kārtā dalīt, ir nedalāmas. Lietas, kas pēc būtības ir dalāmas, likums vai privāta griba var noteikt par nedalāmām.
4. Lietu kopības.
Tiesību un saistību priekšmetu var būt ne vien atsevišķas lietas , bet arī lietu kopības.
Lietu kopība ir vairāku tādu patstāvīgu, vienas vai dažādu šķiru, ķermenisku vai bezķermenisku lietu sakopojums zināmam nolūkam vienā sastāvā un ar vienu kopīgu nosaukumu, kuras šajā sastāvā atzīstamas tiesiskā ziņā par vienību jeb vienu pašu lietu. Lietu kopības jēdzienu un tās būtību neiznīcina un negroza ne tās sastāvā ietilpstošo atsevišķo lietu pamazinājums, ne arī kāda cita to pārmaiņa.
5. Galvenās un blakus lietas.
galvenās un blakus (CL 850.p) – Galvenās lietas ir tās, kas ir patstāvīgi tiesību priekšmeti. Bet viss tas, kas pastāv tikai ar galveno lietu, vai pieder pie tās, vai citādi ar to saistīts, ir blakus lieta. …