Lietas - ķermeniskas - kustamas, nekustamas (var vai nevar pārvietot nebojājot),
- atvietojamas (ievēro vienīgi šķiru, bet ne veidu, ne ari atsevišķu lietu par sevi, piegādājot vai dodot atpakaļ jāraugās tikai, lai tās būtu noteiktas šķiras un labuma un tajā pašā daudzumā, nosaka ar skaitu, mēru un svaru), Pēc privātas gribas atvietojamības raksturu var piešķirt arī būtiski neatvietojamām lietām, t. i. atsevišķiem noteiktiem priekšmetiem, un otrādi.
- neatvietojamas
- patērējamas
- nepatērējamas
- bezķermeniskas - personiskas tiesības, lietu un saistību tiesības, ciktāl tās ir mantas sastāvdaļas. Ja bezķermeniska lieta ir ķermeniskas lietas sastāvdaļa vai piederums (850. p.), tad tā ir ķermeniska un uzskatāma vai nu par kustamu, vai nekustamu.
Dzelzceļš - nekustama lieta.
Kuģis ar visiem saviem piederumiem - kustama lieta.
Lietu tiesības pieskaitāmas kustamai vai nekustamai mantai, raugoties pēc to lietu šķiras, uz kurām tās attiecas.
Personiskās un saistību tiesības – kustama lieta.
- tiesiskā ziņā dalāmas - lietas, kuras var, neiznīcinot būtību, dalīt daļās, pie kam katra daļa ir patstāvīgs vesels. (Lietas, kas pēc būtības ir dalāmas, likums vai privāta griba var noteikt par nedalāmām)
- tiesiskā ziņā nedalāmas
- atsevišķas lietas
- lietu kopības - vairāku tādu patstāvīgu, vienas vai dažādu šķiru, ķermenisku vai bezķermenisku lietu sakopojums zināmam nolūkam vienā sastāvā un ar vienu kopīgu nosaukumu, kuras šajā sastāvā atzīstamas tiesiskā ziņā par vienību jeb vienu pašu lietu
- to nemaina ne tās sastāvā ietilpstošo atsevišķo lietu pamazinājums vai pieaugums, ne arī kāda cita to pārmaiņa.
- galvenās - patstāvīgi tiesību priekšmeti
- visas tiesiskās attiecības, kas attiecas uz galveno lietu, pašas par sevi attiecas ari uz tās blakus lietām,
- atsavinot galveno lietu, pie tās piederīga blakus lieta šaubu gadījumā atzīstama par atsavinātu kopā ar to, ja vien nav tieši noteikts pretējais.…