Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:985000
 
Vērtējums:
Publicēts: 23.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    4
1.  Publiskā runa    5
1.1.  Publiskās runas veidošana    5
1.2.  Publiskās runas izteiksme    5
2.  Runa    7
2.1.  Runas iemesls un mērķis    7
2.2.  Dažādas runu formulas    7
2.3.  Runas saprotamība, saprotamības dimensijas    9
2.4.  Valodas ieteikumi    9
3.  Problēmas    11
4.  Secinājumi    12
  Izmantotie literatūras avoti    13
Darba fragmentsAizvērt

Ievads

Vārds orators ir cēlies no latīņu valodas un nozīmē runāt, ar to mēs saprotam cilvēku, kurš pārvalda runas mākslu, ir daiļrunīgs, uzstājas publikas priekšā.
Savstarpēji mēs sazināmies ar valodas palīdzību, izsakot savas domas, gribu, jūtas un pārdzīvojumus. Valodai ir divas formas – runas un rakstu, no tām vecākā ir runas. Mūsu dienās sarunas, kad sazināmies parastos sadzīves apstākļos, sauc par ikdienas runu. Ja uzstājamies daudzu cilvēku priekšā ar māksliniecisku priekšnesumu vai lekciju, vai vadot sanāksmi, tad tā ir publiskā runa. Lai mūsu teiktais būtu skaidri saprotams, lai mēs varētu pārliecināt cilvēkus, kas mūs klausās, nepieciešams apgūt runas mākslu. Tā nepieciešama gan tiem, kuru nodarbošanās saistīta ar uzstāšanos publikas priekšā, - aktieriem, skolotājiem, juristiem, ekskursiju vadītājiem u.c. profesiju pārstāvjiem, gan ikvienam, jo laiku pa laikam katram gadās runāt auditorijas priekšā (apspriedēs, sapulcēs).
Valoda nav tikai vārdi, ko runājam. Tā ir ķermeņa valoda, apģērbs, manieres, attieksme un uzvedības normas. Dažādās kultūrās valodu lieto atšķirīgi. Piemēram, skandināvi un flāmi ir ļoti precīzi. Viņi cenšas izteikties iespējami skaidri un pamatojumam izmanto faktus un skaitļus. Britu salu iedzīvotāji ir daudz nenoteiktāki. Viņiem patīk alūzijas un zemteksti, mājieni, izvairīgas frāzes, kas daudziem ārzemniekiem šķiet mulsinošas vai pat liekulīgas. No otras puses, daiļrunības cienītājus var šokēt tieši un nepārprotami izteicieni.
Lietišķos darījumos pats svarīgākais ir spēja panākt, ka jūs saprotat un ka jūs savukārt saprotat, ko jums cenšas pavēstīt pārējie. Viss pārējais nav tik nozīmīgi.
Valoda ir raksturlielums, kas uzreiz un vistiešāk liek izjust citu kultūru, un pirmais šķērslis, kas jāpārvar, lai to izprastu.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties