Polimerizācijas reakcijas ir raksturīgas daudzām organiskajām vielām, kuru molekulās ir divkārša vai trīskārša saite. Šādu reakciju rezultātā rodas lielmolekulāras vielas, kuras sauc par polimēriem (poli – daudz, makros – liels, no grieķu valodas). Polimēru molekulas sauc par makromolekulām. Vielas, kuru molekulas polimerizējas, sauc par monomēriem. Monomēru molekulu skaitu, kuras savstarpēji savienojušās polimerizācijas procesā, sauc par polimerizācijas pakāpi un apzīmē ar n.
Polimerizācijas pakāpe visām dotā polimēra makromolekulām nav vienāda. Norādītā polimēru molekulmasa patiesībā ir to vidējā molekulmasa.
Svarīgākie polimēri:
1.Polietilēns un polipropilēns, tie ir polimēru veidi. Oglekļa atomi tajos sakārtoti garās virknēs, tāpēc tie pieder pie lineāriem polimēriem. Propilēna polimerizācijas procesā var izveidoties polimēra makromolekulas ar 2 veidu struktūrām (stereoneregulāru un stereoregulāru).
1.1. Iegūšana:
Tagad ir noskaidrots, ka trietilalumīnija (CH3–CH2)3Al un titāna (IV) hlorīda TiCl4 klātbūtnē polietilēnu rūpniecībā var iegūt arī parastajā spiedienā un temp. Tādējādi uzlabojās arī tā kvalitāte un ražošanas process palētinājās, jo šajos apstākļos veidojas polimērs, kura molekulās ir mazāk atzarojumu. Lineārās polimēru molekulas, kurām ir mazāk atzarojumu, blīvāk piekļaujas cita pie citas, un līdz ar to polimērs kļūst izturīgāks.
Līdzīgi rūpniecībā iegūst arī polipropilēnu.
1.2. Fizikālās īpašības:…