Ievadā es gribētu apskatīt līdzdalības veidus. Kāpēc tā? Kāpēc es vispār izvēlējos tēmu par līdzdalību. Es sava dzīves pieredzē esmu ļoti daudz dzirdējusi par dažādiem noziegumiem. Par to rūpējas ne tikai mūsu “raibā” ikdiena, bet arī televīzija un citi masu informācijas līdzekļi.
Tāds noziegums tiek pastrādāts viena vietā, cits citā. Lai dzīve būtu krāšņāka noskatāmies kādu seriālu par varonīgo policistu ārvalstīs. Un tad es sāku domāt par noziedznieku līdzdalībniekiem. Taču ļoti daudz noziegumi tiek pastrādāti nevis vienatnē, bet grupās. Kāds tam varētu būt iemesls? Vienkāršāk dalīt atbildību uz vairākiem? Bet varbūt atbalsts ar labu vārdu nozieguma izdarīšanai arī ir ļoti svarīgs? Ne tikai pozitīvai darbībai ir nepieciešams atbalsts, bet negatīvai arī. Cilvēks jau to visu vien dara.
Līdzdalības veidus raksturo pēc līdzdalībnieku noziedzīgo darbību kritērijiem. Viņu piedalīšanās veidu un lomu nozieguma izdarīšanā. Krimināltiesības izdala divus veidus:
1)vienkāršā vai līdzizpildīšana;
2)komplecētā.
Vienkāršā līdzdalība ir tajos gadījumos, kad divas vai vairākas personas kopīgi tīši piedalās nozieguma izdarīšanā. Līdzizpildītāji ir vienā vietā, laikā, ar vienādām darbībām vai noziegumu.
Komplicētā līdzdalība izpaužas, kad divas vai vairākas personas kopīgi, tīši piedalās nozieguma izdarīšanā, bet lomas starp personām ir sadalītas, dažādas.…