Kolumbs ieved no Amerikas 1493.g. Filiss draugs, Sis cūka= cūkgans. 1928.g. Flemings atklāj penicilīnu, kas sifilisu ārstē visefektīvāk. Sifiliss parādījās Polijā 1493.g. un Krievijā 1499.g. Latvijā (Cēsīs) 1518.g. Baltais Krusts 1899.g. Ļaužu labklājības biedrība 1908.g. ar Venērisko slimību apkarošanas nodaļu. Tur apmācīja prostitūtām dažādus darbiņus, lai viņas mācētu sevi uzturēt pēc novecošanas. Tur rūpējās arī par prostitūtu bērniem.
Stacionārā ārstēšana Aleksandra Augstumi 1710.g., tagad Rīgas Psihoneiroloģiskā slimnīca; Rīgas 1.slimnīca 1803.g., nodaļa vēl pastāv. u.c. 1924.g. Latvijas Dermatovenerologu biedrība specializējas Pēteris Sniķeris.
Sifiliss ir hroniska infekcijas slimība, kas norit paasinājumiem un pie kuras var tikt bojāti visi audi un orgāni. Tulkojumā sis- cūka, filiss- mīlēt.
Slimības izraisītājs ir bālā spiroheta, kura faktiski vairojas un izraisa saslimšanu tikai cilvēka organismā. Jūtīgas gan pret dezinfekcijas līdzekļiem, izžūšanu, temperatūru, visiem ārējās vides apstākļiem.
Inficēties var dzimumceļā (STS), Hetero, homo, arī caur mutes dobuma gļotādu. Nepieciešams mikroplīsumiņš, lai infekcija nokļūtu organismā. Var inficēties arī ciešā sadzīves kontaktceļā (slimi vecāki inficē bērnus, frizieri, mediķi) Hemotransfūzijas jeb asinspārliešanas ceļā. Iedzimtības ceļā (auglis mātes organismā).
Pirmās pazīmes parādās pēc inkubācijas perioda. Tas ir aptuveni 21 diena, bet to var ietekmēt dažādi faktori (gan +, gan -, gan ++). Ja imūnsistēma ir kārtībā, atpazīst ātrāk.
Klīnisko izpausmju periodi:
1.Primārais sifiliss- Cietais šankrs.
1)erozija vai čūla, kura izveidojas tur, kur tika inficēts. Cietais, jo, ja patausta, pamatnē var sataustīt sacietējumu. Nesāpīgs.
2)Nedēļu vēlāk rodas izmaiņas limfātiskajos mezglos (palielinās), tie, kuri atrodas tuvāk šankram. To sauc par bubonu. Nesāpīgi.
Šīs 2 pazīmes ilgst aptuveni 7-8 nedēļas.…