1993. gadā Latvijā tika pieņemts vēsturisks un turpmākajai tautsaimniecības attīstībai nozīmīgs lēmums - ieviest nacionālo valūtu - latu. Īsā laika posmā tiešie monetārās politikas instrumenti tika aizvietoti ar tirgus ekonomikai atbilstošām svirām. Banku pakalpojumi Latvijā tika pilnībā liberalizēti, izveidojot divpakāpju banku sistēmu un atdalot komercbanku funkcijas no centrālās bankas funkcijām.
1994. gadā, lai ierobežotu lata svārstības pret ārvalstu valūtām, Latvijas Banka latu piesaistīja SDR valūtu grozam.
1993. gada februārī tika pieņemts lēmums par pakāpenisku lata ieviešanu, un jau 1993. gada 5. martā tika laistas apgrozībā pirmās 5 latu banknotes. Viena lata vērtība tika noteikta 200 Latvijas rubļu, veicot attiecīgas pārmaiņas arī cenu skalā. Latvijas rubļu banknotes tika pakāpeniski apmainītas pret latiem un izņemtas no apgrozības, neradot satraukumu valsts iedzīvotāju vidū.
1993. gada oktobrī lats tika pasludināts par vienīgo oficiālo maksāšanas līdzekli Latvijas teritorijā.
1994. gada februārī lats tika piesaistīts SDR valūtu grozam. Pateicoties Latvijas Bankas izvēlētajai monetārajai politikai, inflācijas līmenis gadu no gada pakāpeniski samazinājās, un jau kopš 1999. gada inflācija Latvijā ir stabila un zemā līmenī - mazāk nekā 3%. …