Daudzi cilvēki ir neapmierināti ar Latvijas likumdošanu un atdzīst, ka attīstīt uzņēmējdarbību Latvijā ir grūti. Tādēļ autores vēlas pētīt situāciju Latvijā, Latvijas likumdošanā, kas saistīta ar uzņēmējdarbību.
Socioloģiskā pētījuma problēma ir Latvijas likumdošanas ietekme uz uzņēmējdarbību un tās tālāko darbību.
Pētījuma objekts būs juristi un uzņēmēji. No viņiem autores plāno iegūt nepieciešamo informāciju pētījumam. Pētījuma priekšmets – no juristiem iegūtās zināšanas par šī brīža situāciju Latvijas valsts likumdošanā saistībā ar uzņēmējdarbību, no uzņēmējiem iegūtā informācija par viņu personisko pieredzi saistībā ar valsts likumdošanu uzņēmējdarbības sfērā.
Pētījuma mērķis ir konstruktīvs. Autores vēlas iegūt zināšanas par situāciju Latvijas valsts likumdošanā uzņēmējdarbības sfērā, tādēļ jāzina ekspertu viedokli par to, kas ir bezjēdzīgs un kas jāmaina. Apkopojot secinājumus autores izteiks priekšlikumus.
Hipotēze – lielākā daļa respondentu nav apmierināti ar pastāvošo likumdošanu un nejūt atbalstu no valsts puses uzņēmuma attīstībā. Lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka likumdošana nav sakārtota, ka likumdošanā ir pretrunīgu un absurdi likumu.
Galvenais pētījuma uzdevums ir juristu un uzņēmēju intervēšana. Intervijas veids būs ekspertintervija. Visas intervijas būs tiešas. Otra pētīšanas metode būs dokumentu analīze. Autores skatīs likumus (likumu par PVN), kas saistīti ar uzņēmējdarbību. Autores izmantos interneta lapu www.likumi.lv., un Kristīnes Jarves grāmatu „Eiropas nodokļi Latvijā” (izdota 2004. gadā).
Ar mērķi uzzināt Latvijas likumdošanas ietekmi uz uzņēmējdarbību tika veikta aptauja ekspertintervijas veidā (intervijas jautājumi 1. un 2. pielikumā) 6 cilvēkiem. No tiem 2 bija juristi, kuri pārzina likumdošanu uzņēmējdarbības jomā un 4 uzņēmēji, kurus mēs personiski pazīstam un kuri ikdienā saskaras ar pētījuma problēmu.
Uzņēmēju secinājumi par likumdošanas ietekmi uz uzņēmējdarbību.
Uz jautājumu, kā Jūs raksturotu šī brīža situāciju likumdošanā saistībā ar uzņēmējdarbību, lielākā daļa respondentu nav apmierināti ar pastāvošo kārtību un cer, ka situācija mainīsies uz labo pusi. Tūrisma jomā strādājošais firmas direktors Uģis Purviņš uzskata, ja kaut kas kļūst vienkāršāks, tad tik un tā kādi jauni šķēršļi rodas, Uģis Purviņš uzsver: „Viens solis uz priekšu, divi – atpakaļ”.
Jautājumā, vai bija kādi šķēršļi no valsts puses uzsākot uzņēmējdarbību, visi respondenti atzina, ka uzsākot uzņēmējdarbību šķēršļi nebija.
Uz jautājumu, ko vajadzētu mainīt likumdošanā, visi respondenti atzina, ka likumdošanā vajadzētu mainīt daudz ko. Mežsaimniecības nozarē strādājošā uzņēmuma vadītāja Iveta Ulme uzskata, ka valsts ir uzstādījusi pārāk augstus nodokļus mazajiem uzņēmējiem, tādēļ vajadzētu pārskatīt likumu par nodokļiem, lai arī mazie uzņēmumi varēt gūt peļņu un attīstīties, nevis „visu nopelnīto naudu atdot valstij”.…