Ievads
Katra inženiertehniska celtne tiek būvēta uz grunts vai arī gruntī izveidotā padziļinājumā. Inženiertehniskas celtnes izturība, stabilitāte un normāla ekspluatācija ir atkarīga ne tikai no konstrukcijas īpatnībām, bet arī no grunts īpašībām, kā arī no būves un pamatnes savstarpējās mijedarbības. Nepareizi projektēti pamati un nepareizi noteikti grunts parametri noved pie būves sagrūšanas.
Ēkas pamatiem jābūt stipriem, sala izturīgiem, jāspēj pretoties gruntsūdeņu ietekmei. Nepareizi būvēti vai mājai neatbilstoši vāji pamati var plaisāt, iegrimt, izgāzties vai izšķiebties un tā bojāt arī mājas konstrukciju un apdari. Pamatu projektēšanu veic, izejot no grunts īpašībām. Pamatu konstrukcijas jāveido ekonomiskas un to izveidošana vienkārša.
To, kādi būs mājas pamati, lielā mērā nosaka zemes gabala grunts sastāvs un gruntsūdens līmenis. Tāpēc pirms pamatu izbūves jāveic grunts ģeoloģiskā izpēte, lai, balstoties uz ģeologu slēdzienu, konstruktors varētu aprēķināt un izstrādāt visveiksmīgāko pamatu risinājumu. Grunts izpēte nav dārgs process, ļoti ieteicams to veikt jau pirms iecerētā zemes gabala iegādes. Iespējams, profesionāļu aprēķini atklās nepietiekamu grunts nestspēju, tāpēc labāk izvairīties šādās vietās celt māju. 1
…