ECB funkcijas:
1)ECB apspriežas par visiem ES tiesību aktiem, kas ir ECB kompetencē. Piemēram, LB ir pienākums attiecībā uz normatīvajiem aktiem prasīt ECB piekrišanu;
2)ECB apkopo statistiku – atgriezeniskā saite starp ECB un centrālajām bankām;
3)ECB pārstāv ES starptautiskajās organizācijās.
ECB lēmējinstances ir padome un valde. Atšķirībā no LB tās abas integrētas viena otrā.
ECB padomi veido 6 pastāvīgie valdes locekļi (priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks un četri citi locekļi) un to dalībvalstu centrālo banku vadītāji, kuru naudas vienība ir euro (18).
Statūtu 10.2.p. paredz īpatnēju balsu aprēķināšanas sistēmu – tur darbojas rotācijas princips. Visām balsīm nav vienāds svars (vairāk par labu lielajām Eurozonas dalībvalstim) – katram valdes loceklim ir viena balss, bet balsstiesīgo vadītāju skaits ir 15, tāpēc 18 Eurozonas dalībvalstu centrālo banku vadītāji rotē (viņi ir iedalīti divās grupās atkarībā no iekšzemes kopprodukta un monetāro finanšu iestāžu kopējās bilances).
Aizliegts pieļaut konta pārtēriņu, kā arī ir aizliegti jebkādi citi kredīta pakalpojumi ECB vai dalībvalstu centrālajās bankās Savienības iestāžu vai struktūru, dalībvalstu valdību, reģionālu vai vietēju iestāžu vai citu publisku iestāžu, vai citu publisko tiesību subjektu vai publisku uzņēmumu vajadzībām, kā arī ECB un valstu centrālajām bankām ir aizliegts tieši pirkt parāda instrumentus no minētajām iestādēm.
…