Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:966230
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.06.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Augsne. Augsnes veidošanas faktori    3
2.  Augšņu tipi un apakš tipi Latvijas teritorija    5
3.  Automorfās jeb normāli mitrās minerālaugsnes    6
4.  Pushidromorfās augsnes    7
5.  Hidromorfās augsnes    7
  Izmantota literatūra    8
Darba fragmentsAizvērt

Augsne ir virsējais irdenais zemes slānis, kas izmainījies un turpina mainīties atmosfēras un bioloģisko faktoru ietekmē. Tā satur barības vielas un ūdeni gan augiem, gan dzīvniekiem. Izplūstot cauri augsnei, ūdens izfiltrējas un attīrās. Augsne ietekmē gan ūdenī notiekošos ķīmiskos procesus, gan nokrišņu atgriešanos atmosfērā.
Augsnes veidošanas faktoriem vai apstākļiem pieskaita augu un dzīvnieku valsti, cilmiezi, klimatu, reljefu, gruntsūdeņus un virsūdeņus, laika faktoru jeb augsnes vecumu un cilvēka saimniecisko darbību.
Augu un dzīvnieku valsts jeb bioloģiskais faktors uzskatāms par svarīgāko un vadošo faktoru augšņu veidošanā. Tikai ar bioloģiskā faktora iedarbību no iežiem rodas augsne un tās būtiskā īpašība – auglība. Sevišķa nozīme augsnes veidošanā ir augiem. Zaļie virszemes augi uzskatami par galvenajiem organisko vielu sintezētājiem un ievadītājiem augsnē, bet nezaļie zemākie augi. Pie tām augstākie augi ar savām saknēm uzsūc no dažādiem augsnes horizontiem pelnvielas un šķīstošos slāpekļa savienojumus, kas augiem atmirstot, kopā ar to atliekām nonāk galvenokārt augsnes virsējā slānī, kur mikroorganismi minētās atliekas pārvērš trūdvielās vai arī pilnīgi noārda, atbrīvojot augiem nepieciešamās barības vielas. Tādējādi augstāko un zemāko augu darbības rezultātā izveidojas ne vien augsnes auglīgākais slānis – trūdvielu horizonts, bet daļēji tiek ietekmēti un pārveidoti arī augsnes dziļākie horizonti.
Cilmiezis jeb augsni veidotājs iezis lielā mērā ietekmē augšņu veidošanās gaitu un izveidoto augšņu mehānisko, mineraloģisko un ķīmisko sastāvu, kā arī agrofizikās īpašības un auglību. Tā piemēram uz mālainiem cilmiežiem veidotās augsnes parasti ievērojami atšķiras no augsnēm, kas veidotas uz smilts cilmiežiem, vispirms mehāniskā sastāva ziņā jo uzrāda augstāku māla daļiņu saturu: mineraloģiskā sastāvā mālaugsnei mazāk mazvērtīgā kvarca, tādēļ augsne ķīmiskā ziņā bagātāka ar augiem nepieciešamo kāliju, fosforu, sēru, kalciju, magniju, mangānu u.c.…

Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties